Kavramlar ve Bağlamlar Arasında 20. Yüzyıl Düşünürleriyle Söyleşiler

%25
Kavramlar ve Bağlamlar Arasında 20. Yüzyıl Düşünürleriyle Söyleşiler,D
Platon, yazıdan pek fazla hoşlanmamasıyla da tanınmıştır - yazı okurla konuşmaz çünkü, sorulara yanıt vermez, sessiz ve çaresiz, bakar durur. Düşünürü konuşurken dinlemek, onunla söyleşiye girmek, Platon için gerçek düşünce alışverişinin ortaya çıkmasını sağlayacak koşullardan biridir. Yazı taraftarları, itirazlarını seslendirmekte gecikmemişlerdir elbette: yazı kalır; üstelik bunu Platon da bilir - o değil midir Sokrates'in konuşmalarını yazıya geçiren?
Kavramlar ve Bağlamlar Arasında, hem düşünürleri an'ın, söz'ün içinde yakalıyor, hem de bu an ve söz'ü kalıcı kılıyor. Yirminci yüzyıl düşüncesinin en önemli ağır toplarından bazıları, en önemli “genç“ düşünürlerden bazılarıyla yan yana sahne alıyor kitapta: Horkheimer, Adorno, Gadamer, Morin, Levi-Strauss, Habermas, Foucault gibi isimlerin yanısıra, Abu-Lughod, Benhabib ve Zizek gibi, 1980 ve 90'larda isminden söz ettirmiş akademisyenler konuşurken kayıtlara geçirilmiş durumda. Bu söyleşilerin hepsi, otuzuncu sayısını geride bırakmış olan Cogito dergisinde yayımlandı - yazı'nın da uçtuğu bir ortamda, yazı'yı bile yeniden yazmak gerekiyor.
Kavramlar ve Bağlamlar Arasında, iki arada bir derede kalmayı herşeye rağmen reddeden yirminci yüzyıl düşüncesinden “çok parçalı“ bir seçki - gerçeklik de öyle olduğu için.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789750803468
Sayfa Sayısı
327
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2002-04
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat