Hisseli Kıssalar-Kazım Taşkent Klasik Yapıtlar

%25
Hisseli Kıssalar,Giocomo Leopardi

Batı uygarlığı mirasını, metinleri özgün dillerinden okuyarak özümseyen, Yunan-Roma kültürü konusunda büyük bilgi birikimi sahibi İtalyan şair ve felsefi Giacomo Leopardi'nin (1798-1837) düşüncelerinin ve yazılarının merkezini, yanılsama ile gerçeklik arasındaki bitimsiz diyalektik savaşım oluşturur.
Leopardi, 1824 yılında, henüz yirmi altı yaşındayken operette Morali'nin (Hisseli Kıssalar) büyük bir bölümünü yazmıştı. Bu yapıtında yergili diliyle insanın arzularını ve düş kırıklıklarını kalıcı imgelere dönüştürdü ve onlara evrensel bir nesnellik kazandırdı.
Dönemin eleştirkmenleri tarafından, yapıtın felsefi içeriği olumsuz ve yıkıcı olarak nitelenerek tepkiyle karşılandı. 1850'de kitabı Yasaklı Kitaplar Listesi'ne girdi.
Yirminci yüzyılın başında, klasik geçmişin üslup saflığına dönmek gerektiğini savunan önemli genç İtalyan eleştirmenleri ve şairleri, Hisseli Kıssalar'ın, düzyazı yazılmış olsa daı, büyük bir şiir yaptı olduğunu öne sürdürler.
Ünlü İtalyan eleştirmeni Francesco De Sanctis, Leopardi'nin şairliğini öne çıkarsa da, onun İtalyan edebiyatının gelişimindeki konumunu belirledi.
Böylece Leopardi, iki ünlü çağdaşı Ugo Foscolo ve Alessandro Manzoni ile İtalya'nın büyük Romantik üçlüsünü oluşturmakla kalmadı, Avrupa Romantik akmının en ünlü yazarları arasında hat ettiği yeri aldı.
(İçerik'ten)

Stok Kodu
9789750808180
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
252
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-06
Çeviren
Kemal Atakay,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat