Nadir Eserler Kataloğu Yapı Kredi Sermet Çifter Araştırma Kütüphanesi

%25
Nadir Eserler Kataloğu Yapı Kredi Sermet Çifter Araştırma Kütüphanesi,

... Elinizdeki eski kitabı okurken, yer yer duralar ve siz de benim gibi sorarsınız: Şurdaki soru işaretiyle sormak istediği acaba neydi? Çarpı, ünlem, artı, eksi işaretleri, onları bu sayfalara konduran ardılım için ne anlama geliyordu? Böylece, o yıllar, yüzyıllar öncesinin okuru, kitabın yazarı kadar düşündürmeye başlar. Hele, elinizdeki kitabın nerden, kimin kitaplığından geldiğini, o kitaplığın ola ki ünlü sahibini tanıyorsanız. Bu durumda her şey tümüyle değişir. Çünkü, artık elinizde bir pusula vardır ve onu kullanmak durumundasınızdır. Bu da, açıkça söyleyeyim, sanıldığı kadar kolay değildir.
İşte, 307 (bu sayı bile bir kitap düşkününü düşüncelere daldırır) kitaptan oluşan bu katalogda daha önce Fuat Köprülü, Cavid Baysun, İsmail Hikmet Ertaylan, Küçük Sait Paşa, Hamdullah Suphi Tanrıöver, Memduh Tayanç, Robert Mantran gibi kişiler tarafından okunmuş, notlanmış kitaplar yer alıyor. Bunların büyük bir çoğunluğu 18. ve 19. yüzyıl baskısı olduğuna göre, Köprülü, Baysun, Ertaylan, Mantran'lardan başka kişilerce (?) okunmuş kitaplar bunlar. İyi korunduklarında bizden sonraki kuşaklara da kalabilir bu kitaplar.
Çağdaş uygarlığın tüm ilerlemesine karşın kağıt üzerine basılı sözcüklere her zaman ilgi gösterecek kişiler var olduğu sürece de, var olacak kitaplar. Bu katalogda bazı eski (ama çok eski değil) kitaplarla ilgili özet bilgileri bulacaksınız.
(Kitabın İçinden)

Stok Kodu
9789750804151
Sayfa Sayısı
159
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2002-05
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
Kuşe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat