Türk Plastik Sanatçıları Ansiklopedik Sözlük (Ciltli)Ansiklopedik Sözlük

%25
Türk Plastik Sanatçıları,Kaya Özsezgin

Türkiye'de plastik sanatlarla - gerek sanatçı ya da eleştirmen olarak “içeriden“, gerekse okur ya da izleyici olarak
“dışarıdan“ - ilgilenenler, bu alanda kapsamlı bir “ansiklopedi“nin eksikliğini öteden beri duymuşlardır. Ülkemizde plastik sanatlar, özellikle de resim sanatı üzerine biyografiden eleştiriye değişik türlerde gerçekten değerli yapıtlar vermiş olan Kaya Özsezgin, bu kez de bu eksiğin giderilmesi yolunda önemli bir adım atıyor.
“Türk Plastik Sanatçıları - Ansiklopedik Sözlük“, modern anlamda plastik sanatların ülkemizde başlangıcından bugüne kadar, kimi unutulmaz kimi unutulmuş yüzlerce sanatçımızı bir araya getiren bir ansiklopedi, bir “ Kim Kimdir?“. Bu kapsamlı ansiklopedide Osman Hamdi'den Erol Akyavaş'a, Hadi Bara'dan Koray Ariş'e, Abdullah Biraderler'den Nazif Topçuoğlu'na... resim, heykel, fotoğraf gibi sanat dallarında ürün vermiş pek çok sanatçımızı (alfabetik bir düzenle) yaşamöyküleri, sanat anlayışları, aldıkları ödüller üzerlerine yazılanlarla, bir bütün olarak, tanıma imkanı bulacaksınız.
“Türk Plastik Sanatçıları - Ansiklopedik Sözlük“, alanındaki büyük boşluğu kapatan, hem uzmanların hem de sanat alıcısının ve meraklı okurun temel kaynak ihtiyacını karşılayan önemli bir yapıt. İçerdiği yüzlerce resim, kitabın bir kaynak olarak kalıcılığını arttırıyor.
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9789753633314
Boyut
166-240
Sayfa Sayısı
344
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1994-12
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat