Bağlar Güzeli : Üzüm ve Üzüm Kültürü (Ciltli)Üzüm ve Üzüm Kültürü

%25
Bağlar Güzeli (Ciltli),R. Ertan Anlı
İnsanlık tarinin en eski ve en “kutsal“ bitkilerinden biri olan üzüm, ürün yalpazesinin çeşitliliğiyle de, tarımı yapılan bitkiler içinde en zengini, belki de en önemlisi:
Zengin fakir herkesin sofrasını şenlendiren, kurutulduğunda da en makbul kuruyemişlerden biri olan meyve. Öyle bir meyve ki, çekirdeğinde bile şifa var. Sonra, üzüm suyu ve şıra. Bazen çok ucuz bazen çok pahalı bir şarap; ayrıca rakı, votka, konyak, armanyak, grappa, likör, şampanya gibi başka içkiler. Sadece salata ve soslara değil tatlılara bile özel tatlar ve rayihalar kazandıran sirke. Anadolu'ya özgür yiyeceklerden, tek başına tüketildiği gibi tahinle bir araya geldiğinde de geleneksel katıklarımızından biri olan, ayrıca pestil, cevizli sucuk, bulama ve köfter gibi yine bize özgü yiyeceklerin temel malzemesi olan pekmez. Nihayet, yaprağı bile ziyan edilmeyen, salamura yaprakları etlisi etsizi, zeytinyağlısı yalancısıyla Akdeniz muttfağının temel yemek gruplarından biri olan sarmaları oluşturan bir bitki.
Üzümün vatanlarından ve ilk kez tarıma alındığı bölgelerden biri olan Anadolu 1000'den fazla üzüm çeşidiyle dünyanın en büyük asma gen potansiyeline sahip. Türkiye dünyanın dördüncü büyük asma ülkesi. Bu durum, bu yurdun sakinleri olan bizlere üzümü daha iyi tanımak, anlamak ve anlatmak sorumluluğunu yüklüyor.
Bağlar Güzeli: Üzüm ve Üzüm Kültürü, işte bu sorumluluğu yerine getirme yolunda atılmış bir adım: Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Üyesi, üzüm ve üzüm ürünleri üzerine çok sayıda çalışmanın sahibi Doç. Dr. R. Ertan Anlı, uzmanlık alanı olan bu konuyu, bilimselliğin gerektirdiklerinden taviz vermeden, rahat anlaşılır bir dil ve üslupla ele alıp herkes yararlanabileceği bir kitaba dönüştürdü.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789750811678
Boyut
240-340
Sayfa Sayısı
240
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-12
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
Kuşe
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat