Osmanlı Devleti'ni imparatorluğa dönüştüren Fatih Sultan Mehmed'in (1451-1481) seferlerini, fetihlerini birinci derece bir tanığın kaleminden anlatan ve dünyada tek bir yazma nüshası bulunan Fetihnâme, ilk kez ünlü tarihçi Franz Babinger tarafından 1955'te tıpkıbasım olarak yayımlanmıştı.
Fatih Sultan Mehmed'in istanbul'u merkez alarak doğudan batıya, kuzeyden güneye otuz yıl boyunca aralıksız süren seferleri, Kıvâmî'nin Fetihnâme'sinde manzum ve mensur biçimde kaleme getirilmiştir. Dolayısıyla yer yer destan ya da menâkıbnâme havası hissedilen eser kimi zaman da dönemin düzyazısından epik örnekler sergiler.
15. yüzyıl Anadolu Türkçesinin dil özelliklerini tanımak açısından da örnek bir metin olan Fetihnâme'nin bu yayınla Osmanlı tarih literatüründeki seçkin yerini pekiştireceğine inanıyoruz.
Değişik bir Osmanlı klasiği:
Fetihname-i Sultan Mehmed

Osmanlı tarihinin çığır açan padişahı Fatih Sultan Mehmed (1451-1481) üstüne yazılmış eserler azdır. Bunda Osmanlı yazılı kültürü için erken denebilecek zamanda 15. yy da yaşamış olmasının payı büyüktür. Tursun Bey'in Tarih-i Ebu'l-Feth'i ile birlikte Kıvami'nin eseri bu bakımdan önem taşır. Dünya kütüphanelerinde tek nüshası bulunan eser ilk kız ünlü Alman tarihçi Franz Babinger tarafından tıpkı basım olarak 1955'te yayımlanmıştı. Çevrim yazısının ve açıklamalı çevirisinin ancak 2007'de çıkmazı hayli gecikmiş bir görevin yerine getirilmesi olarak algılanmalıdır.
Yaşamı ve dolayısıyla kimliği hakkında bilgi kırıntılarından öte bir şey bilmediğimiz bu erken dönem tarihçesinin eseri en başta nazım ve nesir karışık biçimde yazılmış olmasıyla dikkati çeker. 28 bölümlük eserde mesnevi, terci-i bend, rubai ve kaside örnekleri yer alır. Toplam 115 manzume metnin içine dağılmıştır. Düzyazıyla anlatılan şiirle pekiştirmek dönemin bir özelliği olarak belirgindir. Ayrıca esere bilgece bir derinlik kazandırma amacına da hizmet eder.
II. Beyazid'e (1481-1512) sunulan eser Fatih Sultan Mehmed'in otuz yıllık saltanatı boyunca Avrupa içlerinden Doğu Anadolu'ya, Kırım'dan Suriye'ye yani dört ana yöreye nerdeyse aralıksız sürdürdüğü seferleri yer yer birinci elden tanıklıkla anlatır. 15. yy Anadolu Türkçesinin bugün bir bölüğü unutulmuş, bir bölüğü biçim ve anlam değiştirilmiş kelime dağarını, dönemin düzyazı ve saf şiir dışındaki nazım anlayışını tanımak açısından da önemli bir metin olan Fetihname-i Sultan Mehmed Osmanlı tarihçiliğinin gerçek bir klasiğidir.
(Tanıtım Yazısından)

Stok Kodu
9789750812781
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
632
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-08
Çeviren
Ceyhun Vedat Uygur,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat