Osmanlı resmini Batı'ya tanıtan Fransız yazar ve sanat eleştirmeni Adolphe Thalasso, L'art Ottoman adlı kitabında 1870'lerin İstanbulu'ndaki Türk resminin tek temsilcisinin Levanten suluboya ressamı Preziosi olduğunu söyler. Gerçekten de, Kont Amadeo Preziosi, 1840-1870 yıllar arasında İstanbul'un en ünlü Oryantalist ressamlarından biriydi. Ne var ki, sanatçı 20. yüzyılda unutulmuş ve ancak Oryantalizmin moda olmasıyla adından tekrar söz edilmeye başlanmıştır. Nitekim İngiltere'nin en önemli Oryantalist resim koleksiyonlarından birine sahip olan Rodney Searight, 1971 yılında Londra'daki Leighton House'da koleksiyonunun ilk kez sergilediğinde Preziosi'nin adından kimsenin haberi olmadığını söyler.
Yaşamının aşağı yukarı üçte ikisini İstanbul'da geçiren Preziosi, şehirdeki Avrupalılar ve Levantenlerin yanı sıra Müslümanlarla da dost olmuştur. İstanbul'a kısa süreler içinde gelip giden, burayı egzotik ve gizemli, ama o ölçüde de uzak ve yabancı bir dünya gibi gören diğer Oryantalist ressamların aksine şehir halkını, yaşantısını, gelenek ve göreneklerini gerçekten yakından tanımış, daha da önemlisi, sevip benimsemiştir. Sanatçının 1867 Paris Uluslararası Sergisi'ndeki Osmanlı Pavyonu'nda tablolarını bir Türk ressamı olarak sergilemesi bunun kanıtıdır.
(Kitabın İçinden)
13 Ocak - 25 Şubat tarihleri arasında Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisi'nde açılan “Amadeo Preziosi“ sergisi dolayısıyla Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. için hazırlanmıştır.

Stok Kodu
9789750811791
Boyut
230-290
Sayfa Sayısı
224
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-03
Çeviren
Mary Işın,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
Kuşe
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat