Tarih boyunca birçok medeniyete kucak açan zengin Anadolu toprakları, üzerinde doğan ve gelişen kültürlere ait mirası özenle korumuş ve gerçekleştirilen bilimsel kazı ve çalışmalar sonucu gün ışığına çıkarılan bu mirasın örneklerini muhafaza etme, insanoğlunun bilgi ve ilgisine sunma görevi de öncelikle müzelerimize verilmiştir.
Türkiye'nin dört bir köşesinde yer alan müzelerimizde çeşitli çağlara ait eserleri görme şansına sahibiz. Ancak, özel bir döneme yoğunlaşmak ve o konuda görsel malzeme ile birlikte bilgi edinmek istersek birkaç müze ziyareti yapmamız gerekmektedir.
Belli bir konu başlığı altında düzenlenen sergilerin özelliği, kişiye o konuya ait birçok detayı bir arada daha kısa sürede görme ve anlama imkanı sağlamasıdır.
Bakanlığımız ile Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliğinde düzenlenen “Urartu: Savaş ve Estetik“ sergisi, müzelerimizde yer alan özgün eserlerin bir çatı altında toplanmasına vesile olmuştur.
Bu sergiyi izleyenlerin geçmişe, Urartu dönemine zevkli bir yolculuk yaparken, güç ve estetiğin zarif buluşmasına şahit olacaklarına ve insanoğlunn yaratıcılıkta ulaştığı noktayı bir kez daha anlayacaklarına olan inancımı belirtirken, devlet ve özel sektör işbirliğinin en güzel bir örneği olan bu kültür etkinliğinin gerçekleşmesinde emeği geçenleri kutlarım.
(Önsöz)

Stok Kodu
9789750806711
Boyut
230-295
Sayfa Sayısı
279
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003-10
Çeviren
Mary Işın,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
Kuşe
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat