Şiirin O İnce Küllerini Toplayanlar(Seçme Şiirler)

%25
Şiirin O İnce Küllerini Toplayanlar,Lawrence Ferlinghetti

Ellili yılların başında San Francisco'da Kenneth Rexroth'un önderliğinde bir araya gelen ve “Beat Generation“ diye anılan Jack Kerouac, Allen Ginsberg, Gregory Corso, Gary Snyder,
William Burroughs, Philip Lamantia gibi şair ve romancılar kuşağı Amerikan edebiyatında kendine özgü bir yer edinmiştir.
Kerouac'ın buluşu olan “Beat Generation“ sözü “ermişlik“ kavramını çağrıştıran “beatific“ sözcüğünden gelmekle birlikte, daha çok yenik ve yılgın bir yazarlar kuşağı için kullanılagelen
bir tanım olarak benimsenmiştir.
Ferlinghetti ise, hayatın anlamsız ve saçma gibi yorumlanabilecek görünümleri karşısında, sanatı
her zaman gerçek insan gereksinmelerine bağlamayı amaçlayan bir denge uzmanı gibidir. Bu yüzden kendisinin “sürrealist“ değil, bir “süperrealist“ olduğunu söyler. Akademik çözümlemelere ve değerlendirmelere karşı gelen neşeli bir gerçekçi:
Güneşin bir gözyaşıyım ben
bir tepeyim
(Tanıtım Yazısından)
Lawrence Ferlinghetti: Son Bohem
Ellili yılların başında San Francisco'da Kenneth Rexroth'un önderliğinde bir araya gelen ve “Beat Generation“ diye anılan Jack Kerouac, Allen Ginsberg, Gregory Corso, Gary Snyder, William Burroughs, Philip Lamantia gibi şair ve romancılar kuşağının Amerikan edebiyatında kendine özgü bir yer edindiğini görüyoruz. Kerouac'ın bir buluşu olan “Beat Generation“ sözü “ermişlik“ kavramını çağrıştıran “beatific“ sözcüğünden gelmekle birlikte, daha çok yenik ve yılgın bir yazarlar kuşağı için kullanılagelen bir tanım olarak benimsenmiştir.
Lawrence Ferlinghetti ise 1955'te yayımladığı Pictures of the Gone World ve 1958'de yayımladığı A Coney Island of the Mind adlı kitaplarındaki şiirlerinde çağdaş dünyanın yaşadığı sorunlara daha eleştirel bir gözle bakmasını bilen bir sanatçının coşkulu diliyle okur karşısına çıkmıştır. Üstelik burada T. S. Eliot'un Çorak Ülke'sindeki kültür ve gelenekten yoksun kalmanın kötümser yakınması değil, sanat ve kültürü insanlığın durumu ile birlikte ele alınması gereken bir panzehir olarak öne sürmüştür. Hayatın anlamsız ve saçma gibi yorumlanabilecek görünümleri karşısında Ferlinghetti sanatı her zaman gerçek insan gereksinmelerine bağlamayı amaçlayan bir denge uzmanı gibidir. Bu yüzden kendisinin “sürrealist“ değil, bir “süperrealist“ olduğunu söyler. Akademik çözümlemelere ve değerlendirmelere karşı gelen neşeli bir gerçekçi.
Ferlinghetti'nin adı her ne kadar hep “Beat“ kuşağı ile birlikte anıldıysa da, o kendisini hiçbir zaman o kuşağın bir üyesi saymadı. Kendisiyle yapılan son söyleşilerden birinde San Francisco'ya ilk gelişinde başında bir Bask beresi olduğunu hatırlatan şair “Beat Kuşağı“nın ilk şairlerinden biri değil de, edebiyat dünyasının son bohemlerinden biri olduğunu söyledi.
(Cevat Çapan'ın kitaba yazdığı Önsöz'den)

Stok Kodu
9789750812484
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
100
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-06
Çeviren
Cevat Çapan,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat