Knidoslu Aphrodite Ekrem Akurgal İle Türk Düşünce Hayatı Üzerine KonuşmaEkrem Akurgal İle Türk Düşünce Hayatı Üzerine Konuşma

%25
Knidoslu Aphrodite,Murat Katoğlu

Arkeoloji ve sanat konusunda yaptığı çalışmalarla uluslararası bir üne sahip olan Ordinaryus Prof. Ekrem Akurgal Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli bilim ve kültür adamlarından biriydi. Dünyanın çeşitli üniversitelerinde dersler vermiş; Foça, Çandarlı, İzmir antik kentlerini bulmuş, Erythrai antik kentini ortaya çıkarmıştı.
Formu ve üslubu bir eserin tarihsel gelişim içindeki yerini belirleyen ana öğeler olarak gören, stil kritiği yöntemini benimseyen Ekrem Akurgal “Knidos Aphroditesi“ örneğini bir sanat tarihi kavramı olarak sık sık kullanıldı.
Murat Katoğlu'nun hocasıyla 20 yıl önce yaptığı ve yayımlanmayan bu söyleşiyi kitaplaştıran Knidoslu Aphrodite; aradan geçen zamana karşın hala tartışılan birçok konuyu içeriyor.
Ekrem Akurgal'ın üniversite, bilim, nitelik kaygısı, sanatın ulusal ve evrensel değerleri, üslup ve orjinalite sorunları, Cumhuriyet-laiklik-tarih konularındaki net ve kararlı düşünceleri, güncelliği süren tartışmaların yıllarca önce nesnel bir bakışla nasıl ele alndığını belgeliyor.
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9789750806155
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
97
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat