12 Martin Basbakanindan siyasi tarihimize isik tutacak 47 defter... Cumhuriyet tarihinin ikinci askeri müdahalesinin yapildigi 12 Mart döneminin basbakani olarak bilinen Nihat Erimin henüz erken diyerek yayimlanmasina izin vermedigi günlükleri, ölümünden 25 yil sonra YKYde... Bu kitap, Erimin 1925 ile 1979 arasinda günü gününe tutmus oldugu defterlerinin tümü, (42si küçük boy cep ajandasi, 5i büyük boy olmak üzere toplam 47 defter) degistirilmeden, sadece kisisel ayrintilar çikartilarak yayima hazirlandi. Bu 47 defter, Türk siyasi hayatinin pek çok dönemine isik tutacak nitelikte.

Tadımlık


11 temmuz 1947
Inönü Birbirimizi mi aldatacagiz efendim? Baski yapilmistir. Valiler Halk Partisi için çalismistir ve bizden takdir ve tesvik görmüstür. Vaziyeti oldugu gibi görmek lazimdir. Bundan sonra yaptirmayacagim. Bir taraftan böyle beyanname nesret, öte taraftan bildigini oku. Ben buna meydan vermeyecegim dedi. Tekrar Istanbul kismi milletvekili seçimlerine temas etti. Beni aldattilar. Basbakan, genel sekreteri gönderdim. Seçimin dürüst yapilmasi için siki talimat verdim. Böyle oldugu halde sandiklara pusula tiktilar. Söyleyin bana ben parti sefi miyim yoksa birtakim külhanbeylerinin maskarasi miyim? Bütün dünyaya beni rezil ettiler. Bundan sonra yaptirtmayacagim dedi.


12 Mart 1972
Cumhurbaskanina dün gittim. Idamlar konusunu açtim. Dün gece Meclisi dinlemis. Bu is yanlis oldu. Millet Meclisi baskani isi aceleye getirdi. Bana emrivaki yapti. Önce Meclisin 1 Martta tatile gidecegi kararlasmisti. Sonra 15 Marta kadar çalisilsin, vergi kanunlari çiksin dedi. Laf arasi da Bu arada yetistirirsek idamlari da çikaririz dedi. Halbuki ben bütün idam istekli davalarin sonu alinsin, kaç idamin Yargitayda kesinlesecegi belli olsun, Parlamento ondan sonra tastik isini ele alsin istiyordum. 30 kisi için kesinlesirse, hepsi asilamaz. Memleketi mezbahaya mi çevirecegiz? Simdi bu üç asilirsa, belki arkadan gelecek daha agir suçlulara acima duyacak. Halk bu kadar çok idamdan acima duyar. Yani daha hafif suçlusu gidecek, daha agiri bagislanacak. Bu olmamali. Simdi bu isi Senatoda yavaslatalim. Talat Aydemir, Mecliste 1964te gelmis. Geciktirilsin, bütün idamli davalar bitsin dedim.


14 Mart 1971
12 Mart, saat 17de hükümet çekilmis. Istifa tezkeresinde Demirel hukuk devleti ve anayasa ile bagdasmayan bu tutum karsisinda çekildigini söylüyor. Dün de C. Senatosunda Tekin Ariburun, komutanlarin ültimatomuna karsi Senatoyu savundu. Bugün AP parlamento gruplari toplaniyor. Bir pasif direnme ve ilerisi için hazirlik seziliyor APlilerin tutumunda.
CHPye gelince... Inönü, istifa üzerine demokratik usül yürüyor demis. Hangi demokrasi? Hangi anayasa? Ültimatom veriyor kumandanlar... Hükümet çekiliyor. Dogrusu Demirelin istifasinda yazdigidir. Inönü 12 Mart gecesi bir yeni demeçle ilkini tashih etmeye çalisti. Benim söyledigim bir temennidir dedi.
Dün gece Sadi Koças telefon etti ve bana eve geldi. Askerler arasinda iki egilim oldugunu; gençlerin dogrudan dogruya yönetime el koymak istedigini, parlamento ile is görülemeyecegini, ültimatomdaki 2. maddenin lüzumsuz oldugunu, 1. madde ile çelisme oldugunu söylüyorlarmis. Parlamentodan yalniz Mucip Atakli, Amiral Sezai Orkunt ve Sadi Koçasi listelerine aliyorlarmis. Parlamento disindan ise birçok solcu, mesela Dogan Avcioglu, Fakir Baykurt gibi isimler varmis. Koças, böyle bir heyete girmeyecegini söylemis. Arica beni bas yapmalarinin dis politika için elzem oldugunu anlatmis. Gene Koçasin kumandanlardan Tagmaçin çok yakini oldugunu söyledigi bir tümgeneral ise, Koçasa demis ki: Genç subaylar sizi bas yapmayi düsünüyorlar. Koças buna sasmis, kabul etmeyecegini, o listedeki insanlarla birlikte çalisamayacagini söylemis. Koçasin bana anlattigina göre parlamentoya dayanan bir hükümet kurulmasini ve basina da beni geçirmelerini telkin etmis. Tagmaça ve Sunaya haber göndermis bu yolda.
Bunlari anlatti ve Simdi saat 22de Inönüye gidecegim, onunla nasil konusayim? Tabii sizden ve hatta kendimden bahsetmeyecegim dedi.
Ben niçin Inönüden mülakat istedigini sordum. Haber vermek için. Genç subaylarin ne istedigini bilsin dedi. Ben de, Inönünün ne düsündügünü, ne vaziyet alacagini ögrenmeye çalis dedim.
Memleket çok karisik bir döneme girdi. Ordunun alti ile üstü karsi karsiya gelebilir. Halk orduya karsi gelebilir. Sagduyusu kuvvetli ve zeki bir lider lazim. Inönü bu isi en az zararla düzeltebilir. Ama ona firsat verecekler mi?
Stok Kodu
9789750809475
Boyut
165-240
Sayfa Sayısı
1213
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-05
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat