Fransız felsefecisi ve yorumbilimcisi Paul Ricoeur'ün (1913-2005) anlatı yorumbilimi alanındaki başyapıtı olarak nitelendirebileceğimiz Zaman ve Anlatı Türkçe'de dört cilt olarak yayımlanacak.
Zaman-Olayörgüsü-Üçlü Mimesis altbaşlığını taşıyan birinci cilt üç altbölümden oluşuyor. P. Riccoeur, Augustinus'ta zaman kavramını (“Zaman Deneyiminin Aporileri: Augustinus'un İtiraflar'ının XI. Kitabı“), Aristoteles'te olayörgüsü kavramını (“Olayörgüleştirme: Aristoteles'in Poetika'sının Bir Okunuşu“) inceledikten sonra şu temel savını ortaya atıyor (“Zaman ve Anlatı: Üçlü Mimesis“): Pratiğin alanından kaynaklanan amaçların, nedenlerin, rastlantıların bütün ve eksiksiz bir eylemin zamansal birliği içinde biraraya getirilmesi (yani olayörgüleştirilmesi) demek olan her anlatı üç mimesis bağıntısı içindedir: Eylemde bulunulan ve yaşanılan zamanla olan bağıntı; olayörgüsünün zamanıyla olan bağıntı; okuma zamanıyla olan bağıntı.
P. Riccoeur yapıtının birinci cildinde zaman ile anlatı arasındaki büyük çatışmanın yorumlanmasında birçok bilimsel etkinlik alanını, özellikle de kendi geliştirdiği yorumbilimsel bakış açısını, zaman fenomenolojisini, anlatı kuramlarını, alımlama estetiğini, okuma edimini, göstergebilimi, tarihyazımını devreye sokuyor.
Zamanın insana özgü zamana dönüşebilmesinin ancak anlatısal bir biçimde eklemlenmesiyle olanaklı olduğunu gösteren bu yapıt, zamansallık kavramını izlenebilirlik kavramıyla birlikte değerlendiriyor.
İnsanı çevreleyen anlatılar dünyasını daha iyi anlayabilmek için
onu daha iyi açıklayabilmek, dolayısıyla daha iyi yorumlayabilmek gerekiyor: P. Riccoeur'ün Zaman ve Anlatı'daki yaklaşımı da bize bu olanağı sağlıyor.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789750812330
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
168
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-04
Çeviren
Sema Rifat,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat