Hakkari TaşlarıÇıplak Savaşçıların Gizemi

%25
Hakkâri Taşları,Veli Sevin

1998 Ağustosunda Hakkari kent merkezinde, bir rastlantı sonucu, 13 adet dikilitaş (stel) bulundu. Boyları 81-330 cm arasında değişen bu stellerde cepheden çıplak bir savaşçı ile ona ait silah ve eşyalara, daha küçük ve hiyerarşik olarak onu izleyen erkek ya da kadınlarla savaşçının kahramanlıklarına ilişkin sahnelere ve yabanıl hayvanlara yer verilmiştir.
Ölmüş ataların ruhlarını simgelemek ve anmak üzere yapıldıkları anlaşılan Hakkari stelleri kompozisyon, plastiğin netliği, ayrıntıdaki zenginlik ve kusursuz oranlarıyla aynı anlayıştaki diğer örneklerden büyük çapta farklıdırlar. Burada, yaşamını çadırlarda sürdüren ve yalnızca hayvancılıkla geçinen göçebelerden çok, taş oyma ve işleme tekniklerini iyi tanıyıp bilen, üstün zevk sahibi, seçkin ve yetenekli sanatçılarla karşı karşıyayız.
Bu taşları yaptırtan insanların etnik kökeni nereye dayanıyordu? Hangi dili konuşuyorlardı? Üretilmelerine hangi sosyoekonomik etkenler neden olmuştu? Arkalarında başka hangi mesajlar gizliydi?
Hakkari taşları gizemlerini büyük çapta korumakla birlikte, bu kitapta bu zor sorulardan kimileri yanıtlanmaya çalışılıyor.
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9789750810329
Boyut
165-240
Sayfa Sayısı
144
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-12
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat