Pergamon Antik Bir Kentin Tarihi ve Yapıları (Ciltli)

%25
Pergamon Antik Bir Kentin Tarihi ve Yapıları (Ciltli),Wolfgang Radt

Pergamon (Bergama), Anadolu uygarlık tarihine açılan başlıca kültür kapılarından birisidir. Bu kapının ardında, antik çağın Yunan ve Roma kutupları arasında salınan dünya siyaseti, İskenderiye'nin rakibi muhteşem bir kütüphane, estetiğin zirvesini taçlandıran heykel sanatı, parşömenin öyküsü ve Anadolu insanının tarihsel serüveni vardır. Pergamon, tanrıların vatanı, kralların kenti ve arkeologların rüyasıdır.
Carl Humann'ın Pergamon antik kentine vurduğu ilk kazmanın sesi, 125 yıl öncesinden yankılanıyor. Bu keşfin köklü tarihi, aynı zamanda modern arkeolojinin doğuşuna ve gelişimine tanıklık eder. Pergamon kazıları, Humann, Conze, Dörpfeld, Wiegand, Boehringer ve Radt'ın birbirini izleyen araştırma dönemleri boyunca Alman arkeoloji ekolünün imzasını taşımıştır.
Pergamon kazı başkanı Wolfgang Radt, otuz yılı aşkın bir süredir bu antik kenti inceliyor. Pergamon Antik Bir Kentin Tarihi ve Yapıları, bir Anadolu kentine adanmış insan ömrünün çarpıcı öyküsüdür. Radt, bu kitabında kentin tarihini, yapılarını, yetiştirdiği ünlü kişileri ve kazı serüvenini fotoğraf, gravür ve haritaların eşliğinde anlatıyor. Güncelliğini hiç yitirmemiş olan Pergamon Sunağı'nın Berlin'e götürülüşü, Traianus Tapınağı'nın arkeoloji tarihine geçen olağanüstü restorasyonu ve Pergamon'la bütünleşmiş bilim adamlarının biyografileri gibi pek çok ilgi çekici konu, birinci elden okurun ilgisine sunuluyor.
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9789750802843
Sayfa Sayısı
365
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2002-04
Çeviren
Suzan Tammer,
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
Kuşe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat