Evliya Çelebi Seyahatnamesi 7. Kitap (Ciltli) Topkapı Sarayı Kütüphanesi Bağdat 308 Numaralı Yazmanın Transkripsiyonu - DiziniTopkapı Sarayı Kütüphanesi Bağdat 308 Numaralı Yazmanın Transkripsiyo

%25
Evliya Çelebi Seyahatnâmesi 7.Kitap (Cilti),Seyit Ali Kahraman

Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi'nin 7. cildi de ilk altı ciltte olduğu gibi Topkapı Sarayı Kütüphanesi'nde bulunan nüshadan aynen aktarılarak gün ışığına çıkıyor. 19. yüzyıl sonlarından itibaren Avrupa ve Türkiye'de ilgi görmeye başlayan, yayınlara konu olan bu seyahatnâme edebiyatı klasiği, bir külliyat düzeniyle ve yazma aslına sadık kalınarak yayımlanmaya devam ediyor.
Seyahatnâme'nin 7. cildinde Balkanlar'dan Orta Avrupa'ya, Karadeniz'in kuzeyinden Kafkasya ve İran'a uzanan çizgide Kanije, Belgrad, Viyana, Karlofça, Varadin, Budin, Tımışvar (Tameşvar), Egre (Eğri), Segitvar (Zigetvar), Semendire, Peşte, Yanık, Segedin, Eflak-Boğdan, Moskova, Kırım, Dağıstan, Azerbaycan ve İran'dan söz edilir. Bu yüzyılda bu ülke ve şehirlerden böylesine özel ayrıntılarla topluca söz eden ikinci bir eser yoktu, demek yanlış olmaz.
5. ve 6. ciltlere redaktör olarak değerli katkılarda bulunan, Evliyâ Çelebi ve eseri konusunda önemli çalışmalara imza atmış bilimadamlarından biri olan Robert Dankoff, katkıları redaksiyon boyutlarını aştığı için, bu ciltten itibaren hazırlayıcılar arasında yer alıyor. Kalan üç cilt de, bu gelişmenin verdiği hız ve çalışma şevki ile vefalı ve sabırlı Evliyâ Çelebi okuruna kavuşmak için her gün biraz daha oldunlaşarak kozasını örüyor.
(Kapak'tan Alıntı)

Stok Kodu
9789750805783
Boyut
235-330
Sayfa Sayısı
395
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003-04
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
Kuşe
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat