II. Dünya Savaşı sonrası Fransız şiirinin en tanınmış ismi Yves Bonnefoy bugün 80 yaşında. Türk okurunun son on yılda yeni yeni tanımaya başladığı bu büyük ozan, şiirleri dışında da sanat, dil, kavram, varlık, zaman gibi konular üstüne denemeleriyle XX. yüzyılın ikinci yarısına ve içinde bulunduğumuz zamana damgasını vurdu. Yaşamının sonuna dek her zaman savunduğu bu dünyadaki “ozanca barınış“ı koruyacak gibi görünüyor.
Olasılık Dışındaki, Bonnefoy'nın ilk olarak 1959'da yayımladığı, sonradan üstünde birçok kez değişiklikler yaptığı denemelerden oluşuyor. Elinizde tuttuğunuz çeviriye Olasılık Dışındaki'nin 1993'te yapılan son baskısı temel alındı.
Bonnefoy'nın kavram olarak ölüme kaya gibi bir eleştiri getirdiği “Ravenna Mezarları“ denemesiyle açılan kitap, varlığın biricik kurtuluşunu arıyor sayfalar ilerledikçe, daha da derinlerde. Çağdaş ozan, “vahşi, hatasız ve en büyük şair“ olarak nitelediği Baudelaire'e sesleniyor; Valery'ye biraz ters bakıyor; Balthus'ün, Quattrocento'nun resmini inceliyor; gerçek şiirin yerini ve edimini sorguluyor.
Yves Bonnefoy okuru “şu geçen bulutlar“ üstünde bir yolculuğa davet ediyor.
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9789750806247
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
109
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003-06
Çeviren
Ömer Aygün,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat