Cüretkar bir hareketin Batista'ya karşı ulusal bir ayaklanmaya sebep olacağına inanan Castro, 125 erkek ve kadınla, adanın ikinci büyük şehri Santiko'da, Moncada askeri kışlalarına hücuma girişti. Saldırı başarı kazanamadı, ama tarihi (26 Temmuz 1953) Castro'nun devrim hareketlerinin çağrısı oldu. “26 de Julio“ Duruşması sırasındaki üç saat süren savunması da “Tarih Beni Beraat Ettiirecektir“ manifestosu oldu. Castro ve arkadaşları kısa bir süre sonra, cezalarını tamamlamadan tutuklu bulundukları 'Isle of Pines' hapishanesinden (ki şimdi aynı yerde Castro karşı devrimcilerinin en önemlileri hapsedilmiştir) tahliye edilip Meksika'ya sürüldüler. Batista'nın en büyük yanlışı buydu işte.
25 Ekim 1956'da sabahın erken saatlerinde, Castro 82 arkadaşıyla, Meksika polisinin kovalamasına rağmen bir motora binip Küba'ya doğru yol aldı. Sekiz gün sonra Oriente'nin güney kıyısına ayak basmışlardı. Orada hükümetin kurduğu pusudan kurtulup sağ kalan Castro, beş arkadaşıyla dağa kaçtı. Castro gördüğü ilk köylüye “Sierra Maestra'da mıyız?“ diye sordu. “Evet mi? Öyleyse devrimi kazandık!“
(Tanıtım Yazısından)
Fidel Castro belki batı yarımküresinde en fazla kin duyulan bir “dikdatör“dü, ama kendi ülkesinin vazgeçilmez adamı, Küba hayatının bütün aşamalarında gerekli enerjiyi sağlayan her zaman, her yerde var olan bir yöneticidir. Başbakan, Komünist Parti genel başkanı ve silahlı kuvvetler başkumandanı görevlerinden başka Castro, Küba'nın tarımsal programının yöneticiliğini de üzerine almıştır. Marksist-leninist tezleri okuduğu kadar sığırların üretimi, suni gübrenin yararları, kullanma biçimleri ile de ilgilenmiştir. Günde 18-20 saat çalıştığı halde, çiftlikleri denetleyerek, belirli bir biçimde ideolojisini açıklamaya çalışarak, bunların üstünde de ulusu daha fazla çalışmaya, daha büyük fedakarlıklara katlanmaya isteklendirerek sürekli bir eylem içindedir. Her an öldürülme tehlikesine rağmen, ihtiyatlı davranmaktan nefret ettiği için, koruyucularının telaşına aldırmadan daima ada halkının arasına karışmıştır.
(Kitabın İçinden)
Stok Kodu
9789757530763
Boyut
125-195
Sayfa Sayısı
91
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-08
Çeviren
Nedim Sel,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat