"Çanakkale içinde vurdular beni
Ölmeden mezara koydular beni
Of gençliğim eyvah

Çanakkale içinde aynalı çarşı
Anne ben gidiyorum düşmana karşı
Of gençliğim eyvah…"

20. yüzyılın başlarında yaşanan Balkan Savaşları ve sonrasında Çanakkale Savaşları döneminde hem edebi hem de müzik alanında oldukça eser üretilmiştir. Zamanın edebiyatçılarına, bestecilerine, âşıklarına, şairlerine baktığımızda derinden etkilenmiş olduklarını ve bunu eserlerine yansıttıklarını görüyoruz.

Türk Halk Müziği Sanatçısı Melda Duygulu'nun Anadolu'da, Trakya'da, Balkanlar'da ve diğer bölgelerde Çanakkale Savaşları için yakılmış türküleri derlediği "Çanakkale Türkü Söyler" müzikseverler ve tarih meraklıları için önemli bir kaynak niteliğinde.

Kitapta, Çanakkale'ye ve orada yaşanan kahramanlıklara ithaf edilen Türkçe, Almanca, Boşnakça, Arnavutça ve Gorençe dillerindeki türkü ve ağıtların söz, nota ve hikayeleri yer alıyor. Kitabın ilk bölümünde Osmanlı'nın son dönem musiki anlayışı ve savaş edebiyatıyla ilgili bilgiler veren Duygulu, ele aldığı türkülerin hangi yöreye ait olduğuna dair tartışmalara da değiniyor.

Melda Duygulu'nun hazırladığı, Yarımada Yayınları arasından çıkan "Çanakkale Türkü Söyler", kahramanlık ve mücadeleyle dolu o yılları türkülerin kuvvetli ifadesiyle anlatıyor.
Stok Kodu
9789944263177
Boyut
150-210
Sayfa Sayısı
152
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-08
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat