Cephede Bir Muallim Şehit Ethem

%20
Cephede Bir Muallim Şehit Ethem,Mustafa Canbey
"Çanakkale Savaşı'na dair bugün elimizde çok az sayıda yazılı belge var. Bu yüzden savaş anının şartlarının daha iyi anlaşılması açısından o dönemde yazılan mektuplar büyük önem taşıyor. Gerek düşman cephesinde gerekse Osmanlı cephesinden ailelere gönderilen mektuplarda, şairlerin şiirlerine yansıyan dehşet gözler önüne seriliyor. İşte bu az sayıda mektuptan biri savaşın o dehşet anında yazılmış olan fakat dehşetten daha çok ırmaklardan, kırlardan ve koyunlardan söz eden İbrahim Ethem'in mektubu.

Çanakkale Savaşı'na gönüllü olarak katılan Şehit Muallim Ethem'in kıta kaydı: "3.Kolordu, 57.Alay, 2.Tabur, 6.Bölük" Yani Mustafa Kemal Atatürk'ün Arıburnu'nda, o meşhur emri verdiği alayın şanlı askeri. Aynı zamanda idealist bir Edebiyat öğretmeni

Çanakkale Savaşı'nda, gökten şarapnel parçalarının yağdığı o dehşetli günlerde, çatışmaların durduğu nadir anlardan birinde bir armut ağacının altına oturdu ve o zamanlardan bugüne kalan en anlamlı metinlerinden birini kaleme aldı.

"Valideciğim" diye başladığı mektubunda, savaştaki oğlunun özlemi ile yanıp tutuşan biricik annesinin yüreğine biraz olsun soğuk su serpebilmek için bütün edebi gücünü kullandı.
Stok Kodu
9789944263160
Boyut
150-210
Sayfa Sayısı
112
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat