Medeniyet ve teknik, işte bütün vasıtalarıyla Çanakkaleye yığılmıştı. Para, vasıta, malzeme, insan, her şey boldu. Ya biz? Biz bunların birisinden değil her şeyinden mahrumduk. Neyimiz vardı? Mehmetçiğin imanı Asımın Nesli dediği babasının talebesi Köse İmamın oğlu Asım, 1914-1918 Birinci Dünya Harbinin destanını yaratmış olan o eşsiz, o fedakar, o kahraman neslin bir örneği idi. Çanakkalede, Sarıkamışta, Galiçyada, Filistinde daha sonra İnönüde, Sakaryada Dumlupınarda kahramanlık destanını yaratmış olan bu bulunmaz nesil, Asımın nesli idi Âkif o gece, bu neslin maddi ve manevi terkibini, gelecek nesillere anlatmadan canını almaması için Allaha yalvardı. Hem de nasıl yalvarış

Cemal Kutayın sözünü ettiği yalvarışta, Akif Çanakkale Şehitlerine şiirini yazacak kudreti diledi. Bedeni memleketinden uzakta ama kalbi Çanakkalede atmaktaydı. Savaşa, verilen kayıplara, ardından büyük zorluklarla kazanılan zafere dair duygu ve düşünceleri o kadar birikmişti ki Çanakkaleyi onun gibi kimse anlatamazdı.

Bu kitapta Şiiriyle Savaşan bir Şairin, Mehmet Akifin mücadelesini okuyacak, Türk Edebiyatının zirvesi olarak nitelendirilen o muhteşem Çanakkale şiirini hazırlayan sürece tanık olacaksınız.
Stok Kodu
9789944263191
Boyut
150-210
Sayfa Sayısı
192
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-03
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat