"Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebeleri'ni kazandıran bu yüksek ruhtur…"
Mustafa Kemal Atatürk


18 Mart 1915'te, düşman kuvvetleri güçlü donanmalarıyla Çanakkale Boğazı'nı geçmeye kalkışınca Türk kuvvetleri karşısında büyük bir yenilgiye uğradı. Türk milleti küllerinden yeniden doğuyordu.

Yarımada Yayıncılık, "Çanakkale Seçme Yazılar" kitabında bu önemli mücadeleyi kaleme alan aydınlarımızın yazılarını bir araya getirdi. Harp Mecmuası'nda yayınlanan Çanakkale'deki mücadeleye tanıklık etmiş yazarlarımızın yazılarından başlayarak günümüze varan özel bir seçki sundu okurlarına. Seçilen her yazının satır aralarında hep aynı inanç vardı; "Çanakkale Geçilmez!"

Çanakkale Savaşları hafızalardan hiçbir zaman silinmedi. Kayıpları, ardında bıraktıkları, efsane ya da gerçek anlatılarıyla halâ hatırlarda. Bu büyük zafer üzerine daha söylenecek, yazılacak çok şey var ve biliyoruz ki, yıllar geçtikçe bu yazılar da devam edecek, yüzyıl sonra bile şehitlerimiz aynı inançla hatırlanmaya devam edecek.

(Tanıtım bülteninden)
Stok Kodu
9789944512909
Boyut
150-210
Sayfa Sayısı
88
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-11
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat