Uluslararası Siyasi Tarih 20. Yüzyıl

Uluslararası Siyasi Tarih 20. Yüzyıl,Heyet - Kurul - Komisyon
20.yy küresel tarhini inceleyen bu çalışma, lisans öğrencileri için önemli bir boşluğu kapatmak niyetiyle dört tanınmış siyasi tarihçi tarafından yazılmıştır. Kitabın içerik açısından amacını yazarlar şöyle özetliyor: ´Öğrencilere, yirminci yüzyılı tek cilt içinde, açık ve kapsamlı bir biçimde anlatmak, dünya siyasetinin, neden bu karmaşık ve çoğu zaman şiddet dolu yolu izlediğini açıklamaktır.´

Kitabın yapısı, yüzyılın olaylarının izlenmesini kolaylaştırmak amacıyla düzenlendiği için, bölümler tematik değil, kronolojik olarak birbirini izlemektedir. Avrupa, Asya, Orta doğu, Afrika, A.B.D. ve Güney Amerika'daki gelişmeler ayrı bölümlerde ele alınmış ve her bölümde, devletler arası ilişkiler ve son yüzyıl boyunca uluslar arası siyaseti etkileyen belli başlı ideolojik, ekonomik ve kültürel gelişmelerin incelenmesine yer verilmiştir. Kitabın çerçevesini belirleyen ana temalar şunlardır:

- Uluslar arası alanda Avrupa hegemonyasının gerilemesi

- Gücün iki süpergüç arasında dağılımı, Birleşik Devletler ve Sovyetler Birliği.

- Asya ve Afrika'da yeni bağımsızlık kazanan devletlerin yükselişi

- Küresel düzeyde üç temel çatışma ve sonuçları: Birinci Dünya Savaşı, İkinci Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş

- Bölgesel çatışmalar ve sonuçlarının uluslar arası siyasete etkileri, Arap-İsrail Savaşı, Vietnam Savaşı ve Körfez Savaşı

- Modernleşme, küreselleşme, çatışan ideolojiler ve ulusal gelişme modellerinin yükselişi (komünizm, faşizm, Siyonizm, Pan-Arabizm, ´Kalkınmaya odaklı devlet´ Japonya ve Siyasal İslam.

Yazarlar, uluslar arası siyasi tarih çalışan öğrenciler ve akademik çevrelerin ötesinde, genel okurun da ilgisini çekebilecek bir anlatım ve sistematik benimsemişlerdir.
Stok Kodu
9789944171052
Sayfa Sayısı
523
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008
Çeviren
Emel Kurt, Taciser Ulaş Belge
Kapak Türü
Karton
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat