Komşuda İç SavaşYunanistanda Yurtsever Direnişin Öyküsü

%30
Komşuda İç Savaş,Fuat Göktürk
Yunan İç Savaşını incelemek, yakın tarihinde Türkiyeyi ciddi biçimde etkileyen önemli bir hesaplaşmaya yakından bakmak anlamına geliyor. önce İtalyanlara ve Almanlara sonra İngilizlere karşı savaşmak zorunda kalan Yunanlı yurtsever direnişçilerin 1940lara damga vuran mücadele ve yenilgisi, ABDnin Avrupa ve Anadolu coğrafyasına uygun gördüğü modelin başarısı anlamına geliyordu.

İkinci Dünya Savaşının sonlarında kazanan tarafta yer alan Sovyetler Birliği, ABD ve İngiltere arasında keskinleşen çelişkiler, Avrupanın iki farklı yöne doğru giden bir bölünmeye uğramasına yol açmıştı. Stalin liderliğinde Sovyetler ve Rooseveltin ölümüyle ABDde başkanlık koltuğuna oturan Trumanın başını çektiği emperyalist merkezler, askeri ve diplomatik bir mücadeleyle bu bölünmeyi mümkün olduğunca kendi lehlerine çevirmeye çabalıyorlardı. Yunanistan ise savaşın seyri sonucunda İngilizlere ve dolayısıyla Amerikalılara kalmıştı.

İkinci Dünya Savaşı boyunca Yunanistanı faşist işgalcilere dar eden komünist partizanlar, bu durumu kabullenmeyerek bu kez İngilizlere, kralcılara, Yunan gericilerine karşı ayaklandılar. ülkenin bir bölümünü ele geçirdiler, kendi demokratik-devrimci sistemlerini yerleştirdiler.

Ve yenildiler...

boyutuyla incelemeye değer. Yazılama kendi adına bir başlangıç olarak yenilen ama çok şey kazanan tarafa ilk söz hakkını tanıyor. İşte komşuda iç savaşın taraflarından birinin gözüyle Yurtsever Direnişin kısa öyküsü...
Stok Kodu
9786055892036
Boyut
135-21
Sayfa Sayısı
56
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008
Çeviren
Seda Kostik (yunancadan), Gamze Erbil (ingilizcede
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat