Doğu Türkistan ve Uygur Türkleri Arasında İslamiyet

%25
Doğu Türkistan ve Uygur Türkleri Arasında İslamiyet,Zekeriya Kitapçı
Doğu Türkistan ve Uygur Türkleri Arasında İslamiyet ...Ne var ki diğer Türk boylarında olduğu gibi, Uygurlar arasında da islamiyetin nasıl yayıldığı, bu yönde girişilen çetin mücadele ve çekilen sıkıntılar hakkında hem kendi, hem de yabancı tarihçiler tarafından hiç bir ciddi çalışma yapılmamıştır.

Daha açık bir ifade ile Kara Hanlı Gazi Hükümdarlarının parlak kılıçlarının uçları ile yazdıkları mübarek "UYGUR İSLAM DESTANI" henüz yazılmamıştır.

Bunda, isimlerini burada saymak istemediğimiz kendi tarihçilerimizin de büyük bir ihmali, "Hayır !" vebali söz konusudur. Onlar; Uygurların yarım yamalak sadece siyasi tarihi üzerinde durmuşlar ve Uygurları Manihaizm ve Budizm'in adeta çok güçlü bir şampiyonları olarak göstermede lüzumsuz bir yarışa girmişler ve Uygur İslam Destanı'nı ağızlarına bile, almamışlardır.

Türk tarihçileri böyle yaparken kadım Uygurların bugünkü asıl vatan bekçileri olan Doğu Türkistan Uygur Türklüğü'nü hatırlamak lüzumunu dahi duymamışlardır.

Bu bedbaht bir keyfiyet değilse ya nedir' Doğu Türkistan ve Uygur Türkleri Arasında İslamiyet, Yedikubbe Yayınları, 9789759220303, Zekeriya Kitapçı
Stok Kodu
9789759220303
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
306
Basım Yeri
Konya
Basım Tarihi
2005-7
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat