Kapancızade Hamit BeyBir Milli Mücadele Valisi ve Anıları

%30
Kapancızâde Hamit Bey,Halit Eken

Liste Fiyatı : 35,00 TL
İndirimli Fiyat : 24,50 TL
(Bu ürünü aldığınızda 24 puan kazanacaksınız)
   24

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
Çok kere çekişgen, tahammülsüz ve pervasız olarak bilmen Hamit Bey'in aceleciliğinin ve sabırsızlığının temelinde sürekli olarak iyi şeyleri kaybetmekten, kötü şeylerden ise kurtulamamaktan duyduğu endişe vardır. Burada “iyi“ ve “kota“ kavramlarının tek başlarına ifade ettiği şeyler tartışmaları davet eder görünse de nihayetinde bu onun kararıdır, ifade etmekte fayda görülen bir şey de şudur: Hamit Bey'in en fazla yapamadığı şeylerden birisi “yapıyormuş gibi yapmak“tır. Bu hareket tarzının gerekçesini hayatı boyunca bir yol haritası olarak kullanacağı şu cümleyle ifade etmiştir: Bırakıp gitmenin gereldiliği anlaşılır anlaşılmaz, bırakıp gitmenin imkansız olacağı zamanı beklememek gerekir.
Hamit Bey kendi tutkularını geçerli kılma isteği ve hırsı ile hiçbir zaman başkalarının çekingenliğini anlamadı. Başkaları da onun kalender dikbaşlılığını, fanatik aşırılığım anlamadılar. Çok kere en güçlü ve haklı iddialarını asınlaştırarak yıkıma götüren, dobralığı inatçılığa, hakseverliği haklılık iddiasına taşıyan bu adam uslanmaz ve uzlaşılmaz bir “kesin inançlı“ idi. Korkaklık ve ürkeklikle görmezlikten gelmeye ya da saygıdan ve duygudan ötürü dokunmamaya hakkının olmadığına inandı hep. Yine onun kanaatine göre “hayatta ve politikada başarı kararlılarındı, çok nadiren şüphecilerden yana oluf'du.
Pervasızlığı, ataklığı, cesareti, kabiliyeti, kendine güveni, zekası ve çalışkanlığı ile temayüz etmiş ve bütün bu özelliklerinden ötürü “Deli“ diye ünlenmiş, tutkularının her türlüsünde fanatizmin hudutlarını zorlayan bu “sıra dışı“ adamın hatıratında derinlemesine sosyal-siyasal vb. tahliller umanlar ihtimal ki beklediklerini bulamayacaklardır. Buna mukabil, inancının ve idealinin sona ereceği kaygısına kapıldığı anda, en sert tepkilerini ortaya koymaktan çekinmeyen bu adanı, kendi sorumluluk dairesi içinde pek çok kere zamana ve zemine muyafik düşmeyen “sivil talepler“ öne sürdüyse de, kişisel birikimlerini özellikle idare hayatımızdaki aksaklıklar nokta-i nazarından daha detaylı bir şekilde ortaya koymuştur.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789756480908
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
686
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-02
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat