Ukrayna’da Osmanlılar Kamaniçe Seferi ve Organizasyonu (1672)Kamaniçe Seferi ve Organizasyonu (1672)

%30
Ukrayna'da Osmanlılar,Mehmet İnbaşı
Osmanlı İmparatorluğu'nun “Duraklama Devri“ olduğu iddia edilen XVII. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlılar, Ukrayna steplerindeydiler. Lehistan'ın, Ukrayna'ya hücum etmesi Kazakların hamisi olan Osmanlı İmparatorluğu ile Lehistan'ın karşı karşıya getirmişti.
Lehistan Kralı, Osmanlı ordusunun yaklaşması üzerine Kamaniçe Kalesi'nin müstahkemliğine güvendiği için bölgeden çekilmişti. Nitekim muhasara sırasında, kalenin teslimi için gönderilen Osmanlı elçilerine, Kamaniçe'nin Türkler de dahil olmak üzere çok farklı milletler tarafından kuşatıldığı, ancak hiç kimsenin gücünün kaleyi fethetmeye yetmediği söylenmiş ve teslim teklifi reddedilmişti.
Ancak bu kadar övünülen Kamaniçe Kalesi, Sultan IV. Mehmed'in idaresindeki Osmanlı ordusu tarafından 10 günde fethedilince, Hıristiyan dünyası büyük bir şaşkınlığa uğradı. Daha sonra imzalanan Bucaç Barışı ile Kamaniçe ve Podolya, resmen Osmanlı toprağı oldu. Osmanlı'nın bu seferinin izlerine bugün bile rastlanılır. Bugün Ukrayna'da, özellikle Kamaniçe'de, soyadı “Osmanski“ olan çok sayıda aile vardır.
Bu kitap, aynı zamand yüz binlerce kişilik Osmanlı ordusunun binlerce kilometrelik sefer organizasyonlarının nasıl yapıldığına ışık tutmaktadır.
(Arka Kapak'tan)
Stok Kodu
9789756480106
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
368
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat