Bizans, Anadolu ve Balkanlar merkez olmak üzere Doğu Akdeniz dünyasına hakim evrensel bir imparatorluk idi. bin yıldan fazla süren tarihi geçmişi boyunca sayısız istila tehditleri yaşamış ve saldırılara maruz kalmıştı. Barbar kavimlerin hücumları, Sasanilerin birçok defalar ordular sevk etmeleri Hunların, Avarların İmparatorluk üzerine akınları, Slavların Balkanlara ilerlemeleri. İslam ordularının cihat ve gazaları ve nihayetinde Batılıların. İstanbul'un zaptetmelerine rağmen Bizans. İmparatorluk iktidarının ebediliğine inancını yitirmemiş ve her defasında küllerinden yeniden doğmayı başarmıştı.
XI. Yüzyılda Selçukluların önderliğinde Anadolu'nun Türklerce fethedilmesi Bizans için sonun başlangıcı olmuştur. XII. Yüzyılda Anadolu'daki hakimiyetlerini pekiştiren Türkler. XIII. asırda Moğol istilasına rağmen Bizans karşısındaki üstünlüklerini korumuşlar ve ilerleyişlerini devam ettirmişlerdir. XIV. Yüzyılın hemen başında tarih sahnesine çıkan Osmanlılar ertesi yüzyılda 29 Mayıs 1453 tarihinde İstanbul'u fethederek bin yıllık Binazs'ın tarihe gömmüşlerdir. Bu tarihi gelişmeleri takip ederek, Bizans'ın yıkılışını Türklerin, sahip oldukları maddi ve manevi üstün güçlere dayanarak gerçekleştirdikleri muhteşem bir askeri zafer olarak sunmak ve algılamak tarihi gerçeklerin sadece bir yönünü görmek ve diğer birçok tarihi gerçeği göz ardı etmek olacaktır.
Bin yıllık Bizans İmparatorluğunu yıkıma sürükleyen siyasi, dini, ekonomik, askeri v.b. birçok faktör mevcuttur. Bu faktörler bir bütünün parçaları gibidir ve ancak tüm parçaları bir araya getirerek Bizans'ın çöküşünü ve Türklerin muhteşem zaferinin önemini bütün yönleriyle sağlıklı bir şekilde değerlendirmek mümkün olabilir. Bizans'ın çöküşünün ele alındığı bu çalışmada, askeri ve siyasi olaylar da gözardı edilmeden İmparatorluğu yıkıla sürükleyen faktörlerin neler olduğu sorusuna cevap aranmaktadır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789756480465
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
246
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-05
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat