İslam Aile Hukuku "Temel çerçevesini Kur'an'ın çizip ayrıntılarını Hz. Peygambaer'in sünnetinin belirlediği ve müctehit fakihlerin de bu ilk kaynağa getirdikleri yorumlarla geliştirip sistemleştirdikleri İslam Aile Hukukunun temel esprisi şudur: Aile bireylerinden hiç kimsenin haksızlığa uğramadığı, fıtrattaki kadın erkek niteliklerine uygun, karşılıklı sevgi temeline dayalı bir aileyi kurmak ve yaşatmak." (Arka kapak)

Bireyin içinde doğup büyüdüğü aile, bireyi sosyal hayata hazırlayan en küçük sosyal birim olmakla birlikte, ahlaki ve hukuksal bir kurum olarak da büyük bir öneme haizdir. Bu yüzdendir ki bütün hukuk sistemleri, toplumun temeli olan bu kurumun üyelerinin birbirleriyle ve diğer insanlarla olan ilişkilerini düzenleyen bir takım hükümler ortaya koymuşlardır. İslam dini de konuya büyük bir hassasiyetle yaklaşmış ve Müslümanların aile içi ilişkilerini düzenleyen bir takım hükümler meydana getirmiştir.

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Ahmet Yaman, bu eserinde İslam Hukukunun aile içi ilişkileri düzenleyen hükümlerini etraflı bir biçimde ele alıyor. Kitap iki bölümden meydana geliyor. Birinci bölümde Evlenme Akdi ve Hukuki Sonuçları konusu üzerinde duruluyor. Evlenmenin Tanımı, evlenme Öncesi İlişkiler, Evlenme Akdinin Unsurları ve Şartları, Geçerlilik Bakımından Evlenme Akdinin Çeşitleri, Evliliğin Sonuçları ya da Evlenme Akdinden Doğan Hak ve Sorumluluklar, Doğum ve Sonuçları bu bölümün alt başlıkları. İkinci bölümde ise Evliliğin Sona Ermesi ve Bunun Sonuçları konusu ele alınıyor. Evliliğin Sona Erme Şekilleri, Boşama ve Hükümleri, Evliliğin Sona Ermesinden Doğan Neticeler bu bölümün alt başlıklarını oluşturuyor.

İslam Aile Hukuku sahasında uzman birisinin kaleminden çıkmış ve önemli bir boşluğu dolduran önemli bir eser. İslam Aile Hukuku, Yediveren Kitap, 9789759368067, Ahmet Yaman
Stok Kodu
9789759368067
Sayfa Sayısı
110
Basım Yeri
Konya
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat