İslam Hukukunun Oluşum Süreçlerinde Siyaset Hukuk İlişkisi

%20
İslam Hukukunun Oluşum Süreçlerinde Siyaset Hukuk İlişkisi,Ahmet Yaman
İslam Hukukunun Oluşum Süreçlerinde Siyaset Hukuk İlişkisi İçeriği ile hem bir hukuk tarihi, hem de bir hukuk sosyolojisi çalışması hüviyetini taşıyan bu kitap, siyaset- hukuk çatışmasının İslam hukuk ve toplumları özelinde yansımalarını tespit ve örneklendirmeyi hedeflemektedir.

Siyasetin, İslam hukuku konusunda usul-ül -fıkha, fıkıh edebiyatının tür zenginliği ve muhteva açılımından yargıya, ictihadi faaliyetlerin seyrinden sivil fıkıh öğretimine kadar değişik noktalardaki müdahaleci tavrı, iki ayrı bölüm halinde incelenmeye çalışılmıştır..." (Arka kapak)

Siyaset ve hukuk birbirinden ayrı düşünülemeyecek iki kavramdır. Siyaset olmadan hukuk fonksiyonel olma vasfını yitirir. Hukuk olmadan siyaset meşruiyet kazanamaz. Bununla birlikte bu iki kavramın tarih boyunca pek az istisna dışında olumlu bir ilişki içinde olduğunu iddia etmek de oldukça güçtür. Siyasetin aktörleri, büyük bir çoğunlukla gücü ele geçirdikleri dönemde hukuku kendi iktidarları lehinde kullanmaktan çekinmemişlerdir.

Yediveren Yayınları'nın yayın dünyasına kazandırdığı Siyaset Hukuk İlişkisi, İslam hukukunun oluşum sürecinde görülen ideal ya da en azından olumlu dönemleri hariç tutarak, siyasetin, İslam hukukunun oluşum sürecinde, nasıl engel olduğu konusu üzerinde duruyor.

Kitap iki bölümden oluşuyor. Birinci bölümde yazar, Siyaset Hukuk İlişkisinin Teorik Boyutları'nı ele alıyor. İkinci bölümün başlığı ise Siyaset Hukuk İlişkisinin Pratik Boyutları.

İslam hukukunun oluşum sürecinde karşı karşıya kaldığı siyaset baskısını gözler önüne seren bu çalışma, alanında çok önemli bir boşluğu dolduruyor ve son derece önemli açılımlar sunuyor. İslam Hukukunun Oluşum Süreçlerinde Siyaset Hukuk İlişkisi, Ahmet Yaman, 3000301100019, Yediveren Kitap
Stok Kodu
3000301100019
Sayfa Sayısı
143
Basım Yeri
Konya
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat