Makasıd ve İctihadİslam Hukuk Felsefesi Araştırmaları

%20
Makasıd ve İctihad,Ahmet Yaman
Makasıd ve İctihad "Elinizdeki derleme, herhangi bir hukuk sistemi ya da düzeni için vazgeçilmez değere ve öneme sahip iki kavramı öne çıkarmaktadır: Makasıd ve ictihad. Gelişen ve değişen toplumsal şartlara koşut olarak hukukun canlılığını koruyarak gelişmesi ictihada; bu canlı gelişimin kanun koyucunun/şariin muradı istikametinde olması makasıda riayete bağlıdır. Bu açıdan makasıd ve ictihad, biri diğerinden ayrılmayacak ölçüde birbirini gerektiren bir gerçekliği deyimlemekte; somut hukuki olay veya işlemin yaşandığı bağlamda soruna muhatap olan bir etkin bilincin, kanun koyucunun (Şari' Teala'nın) muradı ve hedefleri yönünde çözüm bulabilme çabasını sonuçlamaktadır..." (Arka kapak)

Yediveren Yayınları Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Ahmet Yaman'ın hazırladığı bir derleme eserle buluşturuyor okurlarını: Makasıd ve İctihad.

Kitap iki bölüm halinde toplam yirmi makaleden oluşuyor. Birinci bölüm Hukuk/Fıkıh Felsefesinin Teorik Boyutları Üzerine başlığını taşıyor. Bu bölümde makalelerine yer verilen yazarlar; Gustav Radbruch, Orhan Münir Çağıl, Vecdi Aral, Yaşar Karayalçın, İbrahim Kafi Dönmez, Ali Bardakoğlu, Ahmet Raysuni, Ahmet Yaman, H. Yunus Apaydın.

İkinci bölümün başlığı ise; Kişiler - Yaklaşımlar. Bu bölümde makalelerine yer verilen yazarlar; Ali Pekcan, Gazali, Abdurrahman Haçkalı, H.Yunus Apaydın, Necmeddin et-Tufi, Ferhat Koca, İbn Kayyım el-Cevziyye, Şatıbi, H. Mehmet Günay, Ebubekir Sifil, Hayrettin Karaman.

Kitap, zengin içeriğiyle konuya ilgi duyanlar için bir başvuru kaynağı olarak kendi alanında önemli bir boşluğu dolduruyor. Makasıd ve İctihad, İslam Hukuk Felsefesi Araştırmaları, Yediveren Kitap, 9789759368074, Ahmet Yaman
Stok Kodu
9789759368074
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
439
Basım Yeri
Konya
Basım Tarihi
2002
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat