Pakistan'ın 20. yüzyılda yetiştirdiği en önemli İslam alimi ve Cemaat-i İslamî'nin kurucusu Seyyid Ebu-l A'la el-Mevdudi'nin Tefhimü'l Kur'an için hazırladığı Kur'an meali ilk kez Urduca aslından Türkçeye kazandırıldı.

Mevdûdî, Kur'an'ı ikinci bir dile bugüne kadar hiç kimsenin tercüme etmediği bir metot ile tercüme eden ilk kişidir. Doğumunun 100. yılı anısına Yediveren Yayınevi tarafından hazırlanan Kur'an Meali'nin en dikkat çekici yönü, Mevdudi'nin, ayetleri bir anlam bütünlüğü içerisinde ele almasıdır. Bu metodla O, Kur'an ayetlerini tek tek tercüme etmek yerine, belli bir konunun anlatıldığı ayetler topluluğunu paragraflar halinde ve cümlelerin sebep sonuç ilişkilerini göz önünde bulundurarak bütünsel bir anlam örgüsü içerisinde tercüme etmiş. Dolayısıyla okurun, ibareyi okurken kopukluk hissetmemesini, bir bütün olarak Kur'an'daki ayetlerin anlamını ve mesajını en güzel şekilde kavrayabilmesini amaçlamış olan Mevdudi, gerekli gördüğü yerlerde dipnotlar koyarak ayetlerin daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır. Nitekim Mevdûdî, tercümede izlediği yol ile ilgili eserinin önsözünde şunları söylemekte:

"Ben, bu kitapta lafzî tercüme metodu yerine serbest anlatım tarzını seçtim. Bunun sebebi, kelime kelime Kur'an tercümesini yanlış bulmam değildir. Aksine asıl sebep, Kur'an ile ilgili lafzî tercümenin bundan önce de bazı alimler tarafından en güzel şekilde yapılmış olması ve artık bu sahada başka bir çalışmaya ihtiyaç kalmamış olmasıdır.

Lafzî tercümeyi okurken hissedilen ilk şey, ibaredeki akıcılığın, ifade gücünün, dildeki belagatın ve kelamdaki etkileyiciliğin yok olmasıdır. İnsan, Kur'an'ın satırları altında okunduğu zaman rûhunu vecde getirmeyen, kendisini ürpertmeyen, gözlerinden yaş akıtmayan, duygularını coşturmayan, aklı ve düşünceyi kuşatarak kalbe yerleşen şeyi hissettirmeyen cansız ibarelerle karşılaşır."

Ülkemizde adına konferans ve paneller düzenlenen Mevdudi'nin fikri arka planını sağlıklı değerlendirmek isteyen okurlar ile Mevdûdi'nin gözüyle Yüce Kitabımızın nasıl okunduğunu merak edenlere tavsiye olunur.
Stok Kodu
9789756337004
Boyut
145-205
Sayfa Sayısı
506
Basım Tarihi
2010-12
Çeviren
Durmuş Bulgur
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat