"İlkten konulan genel ve sürekli hükmü (azimet) uygulama imkanının olmadığı ya da önemli ölçüde meşakkat ve zorluğa katlanmayı gerektirdiği durumlarda, kolaylıklar getirilmesi ve asli hükmün yerini alacak geçici istisnai hükümler belirlenmesi (ruhsat), ilahi bir kaynağa sahip bütün hukuk sistemlerinin değişmez kuralı olmuştur. Böylece uygulanmasında güçlük bulunan bir hükmün, daha hafif gelecek bir bedele dönüştürülmesi suretiyle nefislerin huzur ve sükunu temin edilmiş, kişilerin, herhangi bir yükümlülüğü tümden terk etmiş oldukları düşüncesine kapılmamaları sağlanmış, uygulamada süreklilik gerçekleştirilmiş olmaktadır. İşte İslam hukukunda bu ilkenin bir yansıması olarak hastalık, yolculuk, cebir ve tehdit altında bulunma (ikrah) ve zaruret gibi durumlarda, yükümlülüğü tümden iskat eden ya da asıl hükmün yerini daha hafif hükme bırakması gibi kolaylıklar (ruhsatlar) getirilmiştir." (Arka kapak)

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Halit Çalış, İslam hukukunda hangi durumlarda ruhsatlara başvurulabileceğini, ruhsatın dayandığı temel referansları irdeliyor. Kitap üç bölümden oluşuyor. Birinci bölümün başlığı; Ruhsatlara Temel Teşkil Eden Hukuki İlkeler. İkinci bölümde kavramlar ve temel bilgiler ele alınıyor. Son bölümde ise Ruhsatın farklı açılardan değerlendirilmesi ve bazı ruhsat problemleri değerlendiriliyor.

Akademik kitaplar yayımlayarak önemli bir boşluğu dolduran Yediveren Yayınları'ndan çıkan bu eser konuya akademik ve entelektüel düzeyde ilgi duyanlar için oldukça faydalı bir çalışma.
Stok Kodu
9789756337073
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
275
Basım Yeri
Konya
Basım Tarihi
2004
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat