Kur'an Sosyolojisi Üzerine Denemeler başlığını taşıyan bu eser, Mehmet Bayyiğit editörlüğünde beş yazarın kaleminden çıkmış- Mehmet Bayyiğit, Metin Doğan, Celalettin Çelik, Mustafa Tekin, Ejder Okumuş- bir atölye çalışması.

Ülkemizde Kur'an Sosyolojisi üzerine yapılmış ilk çalışmalardan birisi olan bu eser, kendisinden sonra bu alanda yapılacak çalışmalar için yol göstermeye aday önemli bir deneme.

Kitap şu makalelerden oluşmaktadır: Sosyolojinin Din Serüveni ve İslam / Mehmet Bayyiğit, Kur'an, Peygamber ve Toplum / Metin Doğan, Kur'an-ı Kerim'de Sosyal Gruplara Giriş / Mustafa Tekin, Kur'an'da Toplumsal Değişme Olgusuna Sosyolojik Bir Yaklaşım / Celaleddin Çelik, Kur'an'da Toplumsal Çöküş / Ejder Okumuş, Bibliyografik Bir Deneme / Editör

Sunuş yazısında Editör Mehmet Bayyiğit şunları söylemektedir: "... Kur'an Sosyolojisi ile ilgili çalışmaların azlığı, şüphesiz onunla ilgili geniş düzeyde bir tartışma ve yöntemin geliştirilememiş olmasıyla da yakından ilintilidir. Çünkü konu, İslam ve sosyoloji bağlamında bile henüz tam anlamıyla tartışılmış ve paradigmal düzeyde seyreden tartışmalar henüz bir çözüme kavuşturulmuş değildir. Bu çözüme kavuştuğunda, Kur'an Sosyolojisi açısından da tartışmanın azalacağı beklenebilir..."

Kur'an Sosyolojisi Üzerine Denemeler, akademik kitap yayınında önemli çalışmalara imza atmış bulunan Yediveren Yayınları'nın, toplumbilim serisinden çıkan ikinci kitabı.
Stok Kodu
9789756337011
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
231
Basım Yeri
Konya
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat