Peygamber ve Dört Halife GünlerindeKadın

%20
Kadın,Mehmet Birekul
Kadın "İlk dönem İslam toplumunda kadın, geçmişten tevarüs eden haksız uygulamalardan kurtarıldığı gibi, bu yeni toplumsal yapılanmanın içerisinde de aktif olarak yer almıştır.ancak bugüne kadar İslam toplumunda kadının konumuna dair yapılan spekülatif yaklaşımlarda, İslam'ın ona vermiş olduğu bu geniş salahiyetleri görmezlikten gelen kör zihniyete karşı İslam dünyasının verdiği cevaplar, çoğunlukla savunma psikolojisini aşamayan subjektif yargılar şeklinde tezahür etmiştir..." (Arka Kapak)

Daha önce de Yediveren Yayınları'ndan bir kitabı (Peygamber Günlerinde Sosyal Hayat ve Aile) yayımlanan Mehmet Birekul, bu kez de Peygamber Günlerinde Kadın isimli çalışması ile okurların karşısında. Yazar yine İslam'ın ilk dönemlerini sosyolojik bir bakış açısıyla inceliyor ve fakat bu kez ilk çalışmasından farklı olarak ailenin bir üyesini -en önemli üyesi belki de- kadını ele alıyor.

Kitap üç bölümden oluşuyor. Yazar ilk bölümde İlk Dönem İslam Toplumunda Sosyal Hayat konusunu ele alıyor. İkinci bölümde ise, İlk Dönem İslam Toplumunda Kadın konusunu inceliyor. Üçüncü bölümün başlığı ise İlk Dönem İslam Toplumu Ailesinde Kadının Konumu.

İslam'ın kadına verdiği değeri gözler önüne seren bu çalışma benzerlerinden oldukça farklı açılımlar sunan özgün bir eser. Peygamber ve Dört Halife Günlerinde, Kadın, Mehmet Birekul, 3000301100029, Yediveren Kitap
Stok Kodu
3000301100029
Sayfa Sayısı
239
Basım Yeri
Konya
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat