Fıtrattan DineDin Fıtrat Eğitim İlişkisi

%20
Fıtrattan Dine,Muhiddin Okumuşlar
"İnsan tabiatının gerçeği nedir? İnsanın evrendeki yeri nedir? Din, fıtrat ve eğitim kavramları nasıl anlaşılmalıdır? Din ile insan arasında nasıl bir ilişki vardır? İnsana din nasıl öğretilmelidir? İnsanın biyolojik ve ruhsal ihtiyaçlarını karşılamada dinin rolü nedir? Eğitimin imkan ve sınırları nedir? Eğitimin görevleri nelerdir? İnsan merkezli eğitim nasıl olmalıdır? Fıtrata uygun eğitim yöntemleri nelerdir? İnsanı başkası mı eğitir kendi mi eğitilir?" (Arka kapak)

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Din Eğitimi Araştırma Görevlisi olarak çalışmakta olan Muhiddin Okumuşlar bu çalışmasında yukarıdaki sorulara ve bunlara benzer sorulara cevap arıyor. Kitap üç bölümden oluşuyor. Birinci bölümde İnsanın Tabiatı konusu ele alınıyor. İnsanın Tanımlanması ve Tanımı, İnsan Tabiatı Hakkında Düşünceler, Bir Fenomen Olarak İnsan, İnsan-Kutsal-Evren ilişkisi bölümün alt başlıkları. İkinci bölümde ise, Fıtrat, Din, Eğitim kavramları irdeleniyor. Üçüncü bölümün başlığı; İnsanın Fıtrat Özellikleri ve Eğitim. İnsanın fizyolojik ve ruhsal özellikleri ve bunları eğitimi konusu bu bölümde geniş bir biçimde ele alınıyor.

İnsanı tanımadan ve anlamadan ona sağlıklı bir eğitim verebilmenin imkanı yoktur. Fıtrattan Dine bu açıdan son derece önemli açılımlar sunan ve sahasında önemli bir boşluğu dolduran değerli bir çalışma.
Stok Kodu
9789759368081
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
132
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat