Peygamber Günlerinde Giyim Kuşam ve Süslenme

%20
Peygamber Günlerinde Giyim Kuşam ve Süslenme,Muhittin Uysal
"Bu eser, Hz. Peygamber (s.a.) dönemi ve kısmen sonrası devirlerde İslam toplumunun giyim-kuşam kültürü, giyilen elbiselerin biçimleri, süslenme adap ve ahkamı hakkında birinci elden daha sağlıklı bilgi elde etme ve tespitler yapabilme imkanını sunmaya çalışmaktadır. Hadisçiler konuyu daha kapsamlı düşündükleri için,bugün bizim kıyafet anlayışımız dışında görülebilecek pek çok meseleyi hatta evlerde kullanılan bir kısım başka malzemeyi de tanıma imkanını elde edecektir. Zira, bu çalışmada konuyla ilgili olarak ilk döneden başlamak üzere çeşitli hadis kitaplarındaki rivayetler görülüp değerlendirilerek yeni bir tasnif ve anlayışla "Kitabu'l-Libas ve'z-Ziyne" adlı yeni bir "bölüm inşası", yeni bir "bölüm tasnifi" denemesi gerçekleştirilmiştir."
Giyim-kuşam meselesi, her Müslüman'ın hassasiyetle üzerinde durması gereken önemli bir konu. Yediveren Yayınları bu meyanda son derece önemli bir çalışmaya imza atmış bulunmakta. Peygamber Günlerinde Giyim Kuşam ve Süslenme kendi alanında Türkiye'de öncü bir çalışma olarak dikkat çekiyor. Çünkü bu zamana kadar Türkiye'deki hadis mecmualarında, konuyla ilgili olarak, hadis tekniği açısından ele alınan, yeni bir "bölüm inşaası ve tasnifi" amaçlayan herhangi bir akademik çalışma bulunmamaktadır.
Kitap bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun kaynakları ve sünnetin değeri ele alınıyor. Birinci bölümde Giyim Kuşam Hadislerinin Değeri ve Yaptırım Gücü konusu üzerinde duruluyor. İkinci bölümün başlığı ise; Hadislerin Tasnifi ve Tenkidi. Bu iki bölüme ek olarak hazırlanan üçüncü bölüm Kitab'ul Libas başlığını taşıyor.
Peygamber Günlerinde Giyim Kuşam ve Süslenme akademik kitap yayımlama geleneğini sürdüren Yediveren Yayınları'nın Türkçeye kazandırdığı önemli bir çalışma.
Stok Kodu
9789756337059
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
304
Basım Tarihi
2004-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat