Peygamberler ve Dört Halife Günlerinde Şehir Yönetimi ve Valilik

%20
Peygamberler ve Dört Halife Günlerinde Şehir Yönetimi ve Valilik,Ünal
"... İslam devleti, taşradaki en küçük yerleşim biriminden en büyük şehrine ve başkentine kadar idari açıdan bir bütünlük içerisindeydi. Devlet başkanı zaman zaman başka bölgelere gitmek durumunda kalsa bile başkentte duruyor ve devleti buradan yönetiyordu.devletin diğer bölgelerini ise yerine tayin ettiği ve geniş yetkilerle donattığı idarecileri vasıtasıyla idare ediyordu. İslam devlet yönetiminde, taşradaki vilayetlerin idaresinde devlet başkanı adına görev yapan valiler, önemli bir konuma sahiptiler..."
İslam Tarihini gereği gibi anlayabilmelerinin yolu, geçmişte kültür ve medeniyet alanında neler yapıldığını bilmelerinden geçer. Zira İslam Tarihi, sadece savaşların ve siyasi olayların tarihi değil, aynı zamanda medeniyet düzleminde bütün bir dünya tarihi boyunca asla bir eşine daha rastlanamayacak eşsiz uygulamalara da sahne olmuştur.
Yediveren Yayınları'nın yayın dünyasına okurlara sunduğu Peygamber Günlerinde Şehir Yönetimi ve Valilik İslam medeniyetinin ilk dönemlerindeki yönetim uygulamalarını ve valilik kurumunu etraflı bir biçimde ele alıyor. Kitap bir giriş ve iki bölümden oluşuyor. Giriş bölümünde kaynak incelemesinden sonra İslam öncesi Arap Yarımadasının idari yapısı irdeleniyor. Birinci bölümde İslam Devletinde Şehirlerin Yönetimi ve Valilik Kurumu, ikinci bölümde ise Hz. Peygamber ve Hulafa-i Raşidinin Valilikle İlgili Uygulamaları konuları üzerinde duruluyor.
Kitap, İslam Medeniyet Tarihini anlamaya katkıda bulunacak ve kendi alanında önemli bir boşluğu dolduran değerli bir çalışma.
Stok Kodu
9789756337028
Sayfa Sayısı
233
Basım Tarihi
2004
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat