Yeni Emperyalizmin Ekonomisi

Yeni Emperyalizmin Ekonomisi
Yeni Emperyalizmin Ekonomisi Günümüzde küreselleşme olgusu iki ana süreçten oluşuyor. Bunlardan birincisi, çok uluslu şirketlerin (ÇUŞ'lann) faaliyet ve denetim alanı altında yürütülen mal ve hizmet ticareti; ikincisi ise, uluslararası finansa! sermaye hareketlerinin dünya piyasalarında serbest dolaşımı.

Dünya Sosyal Forumu, çok uluslu şirketlerin ve spekülatif finans sermayesinin belirleyici olduğu bu çarpık küreselleşme sürecinin denetlenmesi ve yeniden düzenlenmesinin mümkün olduğunu ve daha insancıl bir dünyanın koşullarının yaratılmasının sağlanabileceğini önermekte. Forum boyunca sürdürülen tartışmalar, kapitalizmin yeni küreselleşme dalgasının tarihsel bir zorunluluk olmadığının altını çizmekte. Bu amaçla bir dizi 'sistem içi' öneri sunulmakta.

Bu önerilerin 'reformist' nitelikte olduğu ve genelde Dünya Sosyal Forumu hareketinin reformist karakterde bir kitle hareketi olduğunu peşinen belirtmek gerekiyor. Ancak, bu önerileri tartışmaya açmak ve bir 'forum' ortamında dünyanın anti-neolibera! küreselleşme, karşıtlarıyla bir arada yeni öneriler üzerinde çalışmak, 'sistemin dışına' çıkılması amacını güden yeni bir dünya projesinin ertelenmesini ya da göz ardı edilmesini gerektirmiyor. Dünyayı değiştirmek arzusunda ve hazırlığında olanlar, hem sistem-dışı toplumsal projeleri düşünürken, hem desistem-içi -anti-sistemik- yeniden düzenlemeleri düşünmek ve gerçekleştirmekle yükümlüdürler. Dünya Sosyal Forum'larının artık gelenekselleşmiş bir ortak sloganında vurgulandığı gibi, "ayrı dillerde konuşuyor olmamız, aynı düşleri paylaşmamızı engellemiyor".
(Arka Kapak) Yeni Emperyalizmin Ekonomisi, Yeni Hayat Yayınları, 9789756398173
Stok Kodu
9789756398173
Basım Yeri
İstanbul
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat