GÖNÜL NURLARI: Hak sevgisi ve ma'rifet aşkı ile nefiste erdemler mayalanır... Aslında İlâhî nefis cevherlerinin hepsi birdir. Çokluk ve ayrılık, her cismin haycvansal güç yeteneğinden kaynaklanır. Tıpkı nûr gibi. Işık birdir.Ama ışığın etkisi cisimden cisime değişir. Güneşin ışığı ayın ışığından güçlüdür. Ay ışığı da yıldızların ışığından parlaktır.

Nefisler üç kısımdır. Ezelde uyanık yaratılmış olanlar; Allah'tan tamamen yüz çevirip, şehvetlere yönelenler; bir miktar fiziksel zevklere yönelmekle beraber tamamen maddeye dalmayan, düşünsel mânâlar lezzetini de idrak edecek ölçüde uyanık olan nefisler. Bunlar riyâzetle arınıp mutlular mertebesine çıkabilirler.
Biz kitapta, sülûke (mânâ yolculuğuna) yetenekli olan üçüncü çeşit nefisleri anlatacağız. Çünkü birinci sınıfın sülûke ihtiyaçları yoktur. Cenabı Hak onları seçmiş, yardımını onlara özgü kılmıştır. İkinci sınıf da Ana Kitab'da bahtsızlıkla damgalanmışlardır. Üçüncü sınıf, riyâzetle yücelen nefislerdir.

Esasen nefis orjinal haliyle tertemizdir. Sonradan bulaşan kirlilik ve karanlık hali, nefse iyice yerleşip onun temel karakteri durumuna gelmeden temizleyip gidermek mümkündür.
İşte bu kitapta, üçüncü sınıftaki insan nefislerinin, çaba ile manevi kirlerden arınıp Allah'ın cemâlini ve Kutsal Işıkları görebilecekleri Sülûk yöntemini anlatmaya çalışacağız
Stok Kodu
9789756668160
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
403
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat