"Yaşamla ölüm arasındaydı onun dansı. Kavalyeliğe beni seçmiş. Bilemezdim. Yirmi dört yaşındaydım. Büyüleyiciydi. Her şeyiyle. Yüzünü görmediğim kızkardeşleri yanındaydı hep: Paris'in Kaldırım Serçesi Edith Piaf, Hollywood'un dünyaya savurduğu Sarışın Bomba Marilyn Monroe... Bazen birine, bazen ötekine benziyordu. Hiçbirinin farkında değildim o zamanlar.
O, ışığı ve ateşiyle geldi." Turkish Delight, Dance of Fire sıfatlarıyla anılan Nejla Ateş, Türkiye'nin ilk büyük dans sanatçısı. Ortadoğu, Avrupa, Amerika sahnelerinde kasırgalar estirip 17 yıl aradan sonra dönüyor İstanbul'a. Yer Kazablanka Gazinosu. Üniversiteli genç akrobat Özer Baysaling'le aralarında ilk kıvılcım o sahnede çakıyor. Edith Piaf, Marilyn Monroe, Orson Welles, Louis Armstrong, Zeki Müren, Safiye Ayla, Hamiyet Yüceses, Tanju Okan, Erol Büyükburç... gibi portreler eşliğinde gizli-yasak aşk... "Büyük yıldız"lıktan gecekonduya düşüş. Hayata tutunma çabaları, ihanetler, acılarla yoğrulan fırtınalı bir yaşam; tutkuyla örülü sonsuz bir Ateş Dansı...

Aleksandre Dumas klasiği Kamelyalı Kadın'dan Türkan Şoray'ın başrolünü oynadığı Vesikalı Yarim filmine, bütün "imkansız aşk" hikayelerini aşan, "Bir Kadın-Bir Hayat" gerçeği! O tutkulu, dramatik dansa eşlik eden Özer Baysaling, Kasablanka Gazinosu'nda başlayan ve hayatını değiştiren dansı adım adım, gün be gün bizlerle paylaşıyor. Belgeler, fotoğraflar eşliğinde.
Stok Kodu
9799756365051
Boyut
135-195
Basım Tarihi
2010-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat