Osmanlı Ermenileri 1914 - 1918Tercüman- I Hakikat Gazetesine Göre

%20
Osmanlı Ermenileri 1914 - 1918,Bengi Kümbül
Ermeni kökenli Osmanlı vatandaşları Papazyan ve Pastarımacıyan Osmanlı Devleti´nin parlamentosunda mebus, yani milletvekiliydiler. Ama kendi devletlerine karşı yabancı bir devletle, Rusya ile, işbirliğine girişerek Ermeni terör çetelerinin başına geçtiler, Türkler´i kadın çocuk demeden topluca öldürdüler.
Gabriyel Nuradonkyan Efedi, Osmanlı Devleti için bir ölüm-kalım savaşı olan Balkan Savaşları sırasında bu devletin Dışişleri Balkanı´ydı Lozan görüşmeleri sırasında Türkiye´den toprak isteyen Ermeni delegasyonunun başında İsmet Paşa´nın karşısına çıktı.
Bakanlık, büyükelçilik valilik, kaymakamlık gibi bürokrasinin üst düzey makamları onların elinde olduğu gibi sermaye-para da onlardaydı. Buna karşılık, Anadolu Türk halkı yoksulluk ve açlıktan kırılıyordı.
Bugün Ermeniler´in Türkiye´de aynı eylemlere girişecek güçleri yok. Şimdi soykırım saçmalıkları ile Türk düşmanlığını sürdürüyorlar. Ne var ki, onların yerine şimdi bölücü Kürt terörü geçmiş bulunuyor. Oyun aynı, yalnızca oyuncular değişik.
İşte, elinizdeki kitap, dönemin önemli gazetelerinden Tercüman-ı Hakikat´te yer alan yazı ve haberlerden Ermeni Sorunu´nun izlemek olanağı okura sunuyor.
Stok Kodu
9789750074417
Boyut
150-210
Sayfa Sayısı
176
Basım Yeri
Antalya
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat