Her şey 2002 yılının Temmuz ayında başladı. Babam Halidun ÖZÇAKIR bir zarf içinde eski futbol takımları fotoğraflarını ve yine eski yıpranmış bir Osmanlıca dergiyi bana gösterdi. Birden heyecana kapıldım. Bunları ona, değerli büyüğüm Mülayim ÖZEL bir çalışma yapar diye vermiş. Dergi 1925 yılının Gol Mecmuası idi. Hemen bir çırpıda sayfaları çevirdim. Babam orta sayfadaki takımı sordu; bu Fenerbahçe mi acaba? Hayır oda ne! Bu takımın adını heceleyerek okudum: KARADENİZ EREĞLİ TÜRK OCAĞI GAYUR FUTBOL TAKIMI.
Dile kolay, tam 77 sene önceki bu takımda gururla poz verenler, adeta benden yardım istiyorlar, bizi gün yüzüne çıkar diyorlardı.
Temmuz 1934 tarihli bu belge, İstanbul seyahatine çıkması için babası Abdullah (OKAY) Bey adına İdman Yurdu tarafından düzenlenmişti. Belgenin ön yüzü takımın renklerini bize müjdeliyordu. (Sarı Lacivert) Kulübün tesis tarihi de yine ön yüzde yazmaktaydı, 1330 yani 1914 Birinci Dünya savaşının başladığı yıl kurulmuş Ereğlimizin şu ana kadar tespit edilen ilk kulübü, zaten ondan sonrası savaş ve yokluk seneleri ki, mutlaka arada bir kesinti ve durgunluk dönemi yaşanmış olmalıdır. Belgedeki Ereğli İdman Yurdu mühründe 1930 yılı kulübün tekrar faaliyete geçtiği yıl olarak yazılmıştır.
Şunu söylemeliyim ki, bu çalışma Ereğli Futbol Tarihi ile ilgili bugünekadar yapılmış olan birkaç mütevazı çalışmanın olgunlaşmış halidir, gözden kaçan bazı hatalar, isim ve tarih yanlışlıkları olabilir. Herşeyden önce bence bu çalışma bir "Kent İmecesi" oldu. Öyle ki Ereğli halkından çalışmamdan haberi olan herkes bir fotoğraf olsun, bir isim tespiti olsun destekler verdiler, okuldaki öğrencilerim bile çevrelerinde eski futbol takımı fotoğrafları gördüklerinde bana haber vererek destek oldular.
Stok Kodu
9789758848959
Boyut
275-175
Sayfa Sayısı
208
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat