İslam'ın Çağımıza Verdiği Cevaplar Hazret-i İsa'nın Huzurunda Metropolide Cevab

Zulmü gördüğü yere adli, cehli gördüğü yere ilmi, nifakı gördüğü yere vifakı vaz'eden, tarihin en eski efendisi olan Türk'ün kültüründe bin seneden beri en büyük unsur olarak "İslâm dîni" gelir. Bunu ispata şevâhid, berâhin istenirse nüfus kâgıtlarını açtığımız vakit apaçık bu kaydı görürüz.
Ne var ki: Yakovas isminde bir metropolit çıkıvermiş: Türk'ün bu aziz dînine, necib Peygamberine, mübeccel Kitabına tecavüz etmiş.
Yirminci asır gibi ilmi akıllara veleh verecek, fenni gözleri kamaştıracak, felsefesi fikirleri durdurucak kadar teâlî ve tekâmül eden bir asırda (etden, kandan, kemikden) Allah kabûl etdirmek içün "Nurlu Ufuklar" nâmında bir broşür yazmış, bunun propagandasını yapmış.
İmdi, avn-i İlâhî ile, Hazret-i İsâ'nın huzûrunda onun içün gösterilen vasıfları kendi şahsında cem'etmemiştir" diye, Beşeriyyetin Fahr-i Ebedîsi, Nefs-i Nâtıka-i Kâinatın kalbi, Hazret-i İsâ'yı ve Cenâb-ı Muhammed'e," Kur'ân'ın mukaddes kitablar yanında âhenksizliği afvolunamaz" diye; her zaman genç ve dinç bulunan, hasmını on dört asırdan beri muârazaya da'vet edip dâima ilmen ve aklen tepeleyen Kur'ân-ı Mübîn'e, aynü'l-adâlet, masdarü'l meşveret, ma'denü'l-müsâvât, menba'ü'l-hürriyet, her emr-i menkulü akl-ı selîme göre ma'kul olan Dîn-i Celîl İslâm'a, "Kiliseye girmedikleri için felâha kavuşamadıklarını" işaret etdiği Türk milletine dil uzatmanın ilmen ve aklen ne olduğunu anlatacak, bu meyanda da hem Dîn-i Muhammedî'yi, hem de Dîn-i Hristiyâniyyeti beyân edeceğim. İslam'ın Çağımıza Verdiği Cevaplar, Yeşil Kütüphanesi, 3002877100249, Şemseddin Yeşil
Stok Kodu
3002877100249
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
477
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2010-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat