Herkes Ondan Söz Ediyor 1994 yılının Kasım ayında Fatoş hanımın önerisiyle Yılmaz Güney üzerine bir belgeselin çekimlerine başladım. Belgesel, tanıklıklardan oluşacaktı. Yüz kişilik bir liste yapmıştım. Bu kişilerden bir bölümü konuşmaktan kaçındı, bir bölümüne ise ulaşamadım. Bir yıl süren çalışmanın sonucunda elliyi aşkın röportaj gerçekleşmişti. çekilen kasetler yaklaşık yirmi saati bulmuştu.
Yaptığım kurgu sonucunda iki saatlik bir belgesel oluştu. Adını "Adana-Paris" koydum. Geçen yıl Ankara ve İstanbul Film Festivallerinde gösterilen belgeselin kırk dakikalık bir kopyası da Cine 5'de yayımlandı.
Belgeselde hiç kullanmadığım tanıklıkların yokolup gitmesi içime sinmiyordu. Bunları bir kitapta toplamayı düşünüyordum. Fatoş hanım önerimi hemen onayladı.
Elinizdeki kitap, "Adana-Paris" adlı belgesel için, videoya kaydedilmiş bütün röportajları kapsamaktadır. Bunun dışında, Yılmaz Güney'in yazmış olduğu birkaç mektubu da kitaba kattım.
Fransa'da yapılan çekimler için Claude Weiss'a, çevirileri yapan Kerem Hancı'ya ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
Özellikle projenin başından sonuna kadar büyük katkısı olan, konuşmaları kağıda geçiren Feyzan Nizam'a ve Fatoş Hanıma şükranlarımı sunarım, çünkü onlar olmasaydı bu kitap da olmazdı. Herkes Ondan Söz Ediyor, Yılmaz Güney, 9789757956143, Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Vakfı, DERL AHMET SONER
Stok Kodu
9789757956143
Basım Yeri
İstanbul
Çeviren
DERL. AHMET SONER
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat