DelalGüneydoğu'nun Görünmez Kadınlarından

%20
Delal,Remziye Özen
Kadın olmak... Türkiye'de kadın olmak... Güneydoğu'da kadın olmak...

Töre... Hayatın kendine göre akmasını isteyen töre... Güneydoğu'daki acımasız töre...

Remzi Özen, Delal isimli ilk eserinde Güneydoğuda törelere rağmen yaşamaya çalışan bir kadının öyküsünü anlatıyor.

İhtilalller, Kanlı Nevruzlar, Olağanüstür Hal'in gölgesinde bir yaşamı var etmeye çalışan bir kadının ailesini ve kendini yeniden yaratma çabası dikkate değer bir biçimde samimi bir üslupla anlatılıyor.

Küçük yaşta evlenen bir kızın kadın olma yolunda yaşadığı zorluklar yanı sıra ailesini güvenle ve sabırla bir arada tutma mücadelesi yanı sıra gurbet yıllarsında kendi kimliğini topluma benimsetme müxadelesi sizi sarsacak. Memleketine döndükten sonra kadın derneklerinde, töreye rağmen kadınlara kimlik kazandırma adına yapılan projeler ve hayal kırıklıklarıyla gölgelenen bitmez uğraşlar gözlerinizi başka bir dünyaya açacak. Delal'in adını kendisinin koyması, bir hayattan hayatlar çıkarma öyküsü adeta bir kahramanlık hikayesi.

Günlük tazında kaleme alınmış Mardinli bir kadının törelere rağmen kendini var etmeye çabaladığı gerçek hayat öyküsünü soluksuz okuyacaksınız.

Güneydoğu'da görünmeyen kadından biri Delal... Düşünmek, sorgulamakve yaşama, olaylara yeniden bakmak için büyük bir fırsat...
Stok Kodu
9786054266036
Boyut
140-210
Sayfa Sayısı
224
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-10
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat