Müslüman Kardeşlerin Doğuşu İslam dünyası için on dokuzuncu yüzyıl çok ciddi bir dönüm noktasıdır. Bu yüzyılla birlikte Batının dünya siyasi dengesine hükmetme arayışları başarı kazanmış ve İslam dünyası tarihinde ilk kez bu denli şiddetli bir dış tehditle yüzleşmek zorunda kalmıştır. Batılı unsurlar gerek siyasal alanda gerekse de toplumsal semboller düzeyinde egemen kılınmak istenmiş ancak buna karşı başlatılan direniş harekeleri ciddi başarılar elde etmiştir. Bu direniş hareketleri en canlı biçimiyle islami duyarlıklar etrafında siyasal taleple yola çıkan toplumsal hareketler tarafından temsil olunmuşlardır.

Müslüman Kardeşler Hareketi yukarıda bahsedilen kaygılar etrafında, içerisine doğduğumuz zaman dilimine ait bir islami yaşam projesi önermiş ve bu haliyle batılı modernliğin tasallutuna meydana okumuştur. Müslüman Kardeşler hareketinin bugünkü durumu ne olursa olsun, gerek Mısır İslami hareketleri açısından, gerekse Orta Doğu'nun diğer Sünni toplum ve topluluklarındaki İslami hareketler açısından taşıdığı özel önem göz ardı edilemez. Müslüman Kardeşler Sünni islami hareketler açısından bir okul işlevi görmüştür. Suriye, Lübnan ve Filistin'deki islami hareketlerin çoğu; Mısırdaki radikal islami hareketlerin tümü, ya bu hareketten türemiş veya daha önce onun mensubu olan kişilerce kurulmuştur.

Elinizdeki yapıt, Müslüman Kardeşler hareketinin ortaya çıkış problemini çözümlemeye çalışmakta, bu alanda kendisinden önce yapılmış çalışmalardan farklı olarak, Müslüman Kardeşler'in örgütlenme biçimleri, ıslahat programları ve ideolojik kalkış noktaları üzerinde yoğunlaşmaktadır.
(Arka Kapak) Müslüman Kardeşlerin Doğuşu, Yöneliş Yayıncılık, İhsan Toker, 9789756910122, Brynjar Lia
Stok Kodu
9789756910122
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
383
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000
Çeviren
İhsan Toker
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat