İslam Hukukunda Savaş ve Barış tanınmış hukukçu ve diplomat Macid Hadduri'nin, yayınevimizce yayımlanan İslamda Adelet Kavramı isimli çalışmasından sonra, Türkçedeki ikinci eserdir. Yazarın klasikleştiğini söyleyebileceğimiz bu eseri, yazılmasının üzerinden yarım asrı aşkın bir süre geçmesine rağmen, İslam milletler hukuku alanındaki en temel başvuru kaynağı olma özelliğini korumaktadır.

Elinizdeki yapıt üç alt kitaptan oluşmaktadır:
1. Kitap "İslamda devlet kuramı, hukukun niteliği ve kaynakları ile İslam milletler hukuku" kavramlarını taşımaktadır. Burada ele alınan İslam devletinin teokratik olup olmadığı meselesi bugün de tartışmaların odağındadır. 2. Kitap "Savaş Hukuku: Cihar" başlığı altında Batı dünyasının müslümanlara karşı daimi bir suçlama aracı olarak istismar ettiği cihad kavramı ile onun etrafında yer alan tartışmaları ele almaktadır. 3. Kitapta yazar "Barış Hukuku" başlığı altında yargılama yetkisi, harbiler, müsteminler, zimmiler ve darülharbde müslümanların konumu ile beraber darülislam ve darulharb arasındaki ticari ilişkiler, tahkim, diplomasi, tarafsızlık gibi ilişkiler, tahkim, diplomasi, tarafsızlık gibi milletlerarası hukuk konularını incelemektedir.

Hadduri'nin kitabını değerli kılan nokta, yazarın konusunu sadece klasik fıkıh kitaplarından olduğu gibi aktarmakla yetinmeyip, gerek İslam tarihinden verdiği örneklerle gerekse de Avrupa'da gündeme gelen modern milletler arası hukuka atıfta bulunarak ve aradaki etkilenmelere değinerek, karşılaştırmalı bir yöntemle ele almasıdır.

Türkiyeli okurlar bu kitapta bir Arap entelektüelinin kaleminden daha önce kendi dilinde okuma imkanı bulamadığı Osmanlı Devleti'nin. Avrupa Kamu Hukuku olarak da adlandırılan, modern milletler arası hukuka dahil edilme sürecinin kimi ilginç noktalarını, günümüzdeki Avrupa Birliği'ne ilişkin tartışmaları da hatırlayarak ilgiyle okuyacaksınız.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789756910115
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
310
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1999-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
İsl   
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat