Güçlenen İslam'ın Yankıları Bugün müslümanların yaşadığı yörelerde, yaygın bir hareketlilik ve canlılık göze çarpmaktadır. Kimi yerde islami hareket kitlesel boyut kazanıp iktidara yönelmişken, birçok yerde de etkinlik alanını genişletme çabası içine girmiş ve bu arada sayısız komplolar ve baskılarla karşılaşmıştır.

İslami hareketin temel kavramları; hareketi - olumlu veya olumsuz yönde- etkilemiş olan şahsiyetlerin düşünsel ve eylemsel tutarlılıkları veya tutarsızlıkları; İslami hareketin bugün karşı karşıya olduğu birtakım sorunlara önerdiği veya önerebileceği çözümlerin sağlıklı olup olmaması gibi konuları ele alıp tartışması bu kitabı bizim için önemli kılmaktadır.

Kitap'ta Amerikalıların İslamı nasıl algıladıklarına ilişkin bir bölüm, İmam Humeyni, Seyyid Kutup, Muammer Kaddafi, Ali Şeriati, Muhammed İkbal ve Mevdudi üzerine yapılmış biyografik çalışmalar ve Müslüman kökenli bazı araştırmacıların İslami uyanışa ilişkin makaleleri yer almaktadır.

Bu kitabı, Müslümanların yalnızca içe dönük bir bilgilenme ve tanıma ile yetinmelerinin mümkün olmadığı; belli merkezlerde kendileri hakkında üretilen eleştiri, değerlendirme ve tezleri sağlıklı yöntemlerle, güçlü bir şekilde cevaplandırıp çürütmeleri gerektiği; Batı emperyalizmine ve uzantılarına karşı bir macadele verilmesi söz konusu ise batılıların Müslümanları nasıl gördüğünü ve değerlendirdiğini bilmenin zorunlu olduğu düşüncesi ile takdim ediyoruz. Güçlenen İslam'ın Yankıları, Yöneliş Yayıncılık, 3000575100089, John I. Esposito
Stok Kodu
3000575100089
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
320
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-1
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat