İslam Davasıİslam Dünyasına Bakış

%20
İslam Davası,Malik Bin Nebi
İslam Davası İslam dünyasında Sıffin'den sonra yaşanan kriz Tevhidi uygulamanın sapmasına, vahyi değerlerin küllenmesine ve imanın ferdileşmesine yol açmıştır. İnsanlık, İslam dünyası çözülürken Batı dünyasının güçlenişine tanık oldu.

Batı sömürgeciliği İslam dünyasında modernist ve gelenekçi akımları ayrı ayrı teşvik etti. Böylece sömürülmeye uygun hale gelmiş fakat sömürgeciliğin dürtüsüyle uyanış sancıları çekmekte olan müslüman kitleler; çözülüşlerinin iç faktörlerini kavrayacakları, Kur'anı aydınlığa ulaşacakları yerde saptırılmış kavramlar kargaşası içinde oyalanacaklardı.

Malik Bin Nebi, tarihin bu kesitinde sömürgeci emellerin geri teptiğini, ümmetin özellikle ıslahat hareketi ile 'uyanış'a adım attığını ifade etmektedir. Nebi, ıslahat hareketinin zaafiyetlerini gösterirken, Kur'anı mesajın yeniden ihyası ve insanlığın kurtuluşu için düşüncenin eylemleştirilmesi, iman-hareket bütünlüğüne ulaşılması sorumluluğuna dikkat çekmektedir. İslam Davası, İslam Dünyasına Bakış, Malik Bin Nebi, 3000575100129, Yöneliş Yayıncılık
Stok Kodu
3000575100129
Boyut
125-195
Sayfa Sayısı
197
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1990-01
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat