Batıya Karşı İslamŞekip Arslan'ın Mücadelesi

%20
Batıya Karşı İslam,William I. Cleveland
Batıya Karşı İslam 20. yüzyılın başlarında müslümanların toprakları tamamen Batı emperyalizminin işgali altına girmiştir.19. yüzyılda Cemaleddin Afgani-Muhammed Abduh öncülüğünde başlayan İslami uyanışın anti-emperyalist kimliği, İslam coğrafyasının işgali, müslüman kitlelerin ezilmesi ve bölgenin sun'i sınırlarla parçalanması karşısında ön plana çıkmıştır.

Yaşadığımız yüzyılın ilk yarısında İslam coğrafyasında oluşturulan ulus devletlere ve Batılılaşma teslimiyetçiliğine karşı, İslam ümmetinin birliğini ve muhkem değerlerini savunan ve ıslahatçı akımın takipçiliğini yapan en belirgin çizgi, Şekip Arslan'ın çalışmaları ve ilgili olduğu müslümanların devrimci mücadelesi etrafında tezahür etmiştir.

Şekip Arslan'ın Bosna'dan Şam'a, Lübnan'dan Cezayir-Fas'a kadar uzanan aktif ilgisi, İslam coğrafyasındaki bölgesel problemlerin tüm ümmetin problemi olduğunu gösteren, örnek bir davranışın ifadesi olmuştur.

Elinizdeki eser, Şekip Arslan hakkında yapılmış biygorafik bir çalışmadır. Bu eser, Şekip Arslan'ın hayat hikayesi yanında müslümanların I. Dünya Savaşı ve sonrasında yaşadıkları sıkıntıları, çıkmazları, fedakarlıkları, doğru ve yanlış mücadele tarzlarını öğrenip-tartışabileceğimiz önemli bir tarihi arka plan da vermektedir. Batıya Karşı İslam, Şekip Arslan'ın Mücadelesi, Yöneliş Yayıncılık, 3000575100069, William I. Cleveland
Stok Kodu
3000575100069
Boyut
125-195
Sayfa Sayısı
335
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1991-1
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat